Dlouhodobá nezaměstnanost v Praze v roce 2017

Autor(ka) práce: Helekal, Michal
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Barák, Vladimír
Bakalářská práce je zaměřena na dlouhodobou nezaměstnanost v Praze. Zkoumá aktuální situaci dlouhodobě nezaměstnaných v Praze a jejich přístup k hledání práce. Přístupem se rozumí ochota dlouhodobě nezaměstnaných k návratu na trh práce, jejich povědomí o nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti a stav jejich pracovní mobility. Podstatou praktické části je dotazníkové šetření, realizované na pravidelných schůzkách s dlouhodobě nezaměstnanými na úřadu práce. Dlouhodobě nezaměstnaní v Praze jsou motivováni k hledání práce a nečiní jim problém za prací dojíždět. Přesto se objevuje vážný problém ve strnulé pracovní mobilitě. Informovanost ohledně nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti není dokonalá, existuje prostor pro její zlepšení. V rámci praktické části jsou uváděna doporučení, která mohou pomoci při snižování dlouhodobé nezaměstnanosti.
Klíčová slova: dlouhodobá nezaměstnanost; aktivní politika zaměstnanosti; pracovní mobilita
Název práce: The long-term unemployment in Prague in 2017
Autor(ka) práce: Helekal, Michal
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Barák, Vladimír
This bachelor´s thesis is focused on long-term unemployment in Prague. It explores the current situation of the long-term unemployed in Prague and their approach to a job search. The approach means a willingness of long-term unemployed to return into the labour market, their awareness of instruments of active labour policy and the state of their labour mobility. The essence of the practical part of the thesis is a survey, in which the labour office provided a questionnaire to the long-term unemployed. Long-term unemployed in Prague are motivated to work and they are able to commute. Nevertheless, the serious problem appears because of rigid labour mobility. Knowledge of implements of active labour policy is not perfect, there is a space for some improvement. Within the practical part a few recommendations are mentioned, which could help with reducing long-term unemployment.
Klíčová slova: long-term unemployment; labour mobility; active labour policy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky