Název práce: Komparácia zmien cenovej hladiny v krajinách Vyšehradskej štvorky po ich vstupe do EU
Jazyk práce: Slovensky
BOČKORIKOVÁ, Bernadeta: Komparácia zmien cenovej hladiny v krajinách Vyšehradskej štvorky po vstupe do Európskej únie. Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta podnikohospodářská, obor Podniková ekonomika a management. Vedúca záverečnej práce: Ing. Marta Nečadová, Ph.D. Praha, 2017, 48 s. Cieľom bakalárskej práce je analyzovať rozdielny vývoj cenovej hladiny v štátoch Vyšehradskej štvorky po vstupe do Európskej únie a identifikovať príčiny vzniknutých rozdielov. Teoretická časť definuje pojem inflácia, popisuje možnosti a spôsoby merania inflácie, rozdiely medzi indexami, ktoré slúžia k meraniu inflácie a stručne popísané dôsledky inflácie. Analyzuje skladbu spotrebného koša pre každú krajinu Vyšehradskej štvorky. Porovnávané sú rozdiely v konštrukcii indexu spotrebiteľských cien a harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien. Praktická časť sa zaoberá porovnávaním vývoja cenovej hladiny v časovom období 2004 - 2016. Vývoj medziročnej miery inflácie pre každú krajinu je vysvetlený pomocou medziročných zmien vo vybraných oddieloch spotrebného koša.
Klíčová slova: index spotrebiteľských cien; Vyšehradská štvorka; cenová hladina; miera inflácie; spotrebný kôš; inflácia
Název práce: Komparace změn cenové hladiny v zemích Visegradské čtyřky po jejich vstupu do EU
Jazyk práce: Slovensky
BOČKORIKOVÁ, Bernadeta: Komparace změn cenové hladiny v zemích Visegradské čtyřky po jejich vstupu do Europské únie. Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta podnikohospodářská, obor Podniková ekonomika a management. Vedoucí závěrečné práce: Ing. Marta Nečadová, Ph.D. Praha, 2017, 48 s. Cílem diplomové práce je analyzovat rozdílný vývoj cenové hladiny v zemích Visegradské čtyřky po vstupu do Evropské unie a identifikovat příčiny vzniklých rozdílů. Teoretická část definuje pojem inflace, popisuje možnosti a způsoby měření inflace, rozdíly mezi indexy, které slouží k měření inflace a stručně popsány důsledky inflace. Analyzuje skladbu spotřebního koše pro každou zemi Visegrádské čtyřky. Porovnávané jsou rozdíly v konstrukci indexu spotřebitelských cen a harmonizovaného indexu spotřebitelských cen. Praktická část se zabývá porovnáváním vývoje cenové hladiny v časovém období 2004 - 2016. Vývoj meziroční míry inflace pro každou zemi je vysvětlen pomocí meziročních změn ve vybraných oddílech spotřebního koše.
Klíčová slova: inflace; míra inflace; spotřební koš; Visegradská čtyřka; index spotřebitelských cen; cenová hladina
Název práce: Comparison of price levels on the countries of Visegrad group after joining the European Union
Jazyk práce: Slovensky
BOČKORIKOVÁ, Bernadeta: Comparison of price levels on the countries of Visegrad group after joining the European Union. University of Economics, Prague, Faculty of Business administration, Department of Economics and Management. Thesis supervisor: Ing. Marta Nečadová, Ph.D, 2017, 48 s. The main objective of this bachelor thesis is to analyse the evolution of different price levels in the countries of the Visegrad Four after joining the European Union and to identify the reasons of the differences. The theoretical part of the thesis defines inflation, describes the possibilities and ways of measuring inflation and briefly describes the consequences of inflation. In this part, there are analysis of the composition consumer basket for each country of the Visegrad Four. Compared are the differences in the structure of consumer price index ant the harmonized index of consumer prices. The practical part of the thesis focuses on the comparison of the price level in the perion of years 2004-2016. Development of the annual inflation rate for each country is explained by annual rate of changes of selected sectors of the consumer basket.
Klíčová slova: Visegrad group; consumer price index; inflation; price level; inflation rate; consumer basket

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie