Využití Raspberry Pi v domácnosti

Autor(ka) práce: Müller, Jan
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
Tato práce je věnována popisu počítačů Raspberry Pi, jejich zprovoznění a ověření jejich funkčnosti autorem. První část práce se věnuje základnímu představení jednodeskových počítačů Raspberry Pi, nadace Raspberry Pi Foundation a krátkému historickému přehledu vývoje počítače. Dále jsou pak popsány tři konkurenční produkty současné doby. V praktické části práce autor popisuje zprovoznění minipočítače Raspberry Pi pro běžného uživatele počítačů pomocí operačního systému Raspbian a paměťové karty a zprovoznění ověří. V poslední fázi práce je popsáno využití Raspberry Pi k monitoringu domácnosti a ke sledování různých veličin. Autor práce toto ověřuje připojením kamerového modulu k Raspberry Pi či různými senzory, například pro sledování teploty či senzor k detekování pohybu. Na závěr práce budou stručně popsány další možnosti využití počítačů Raspberry Pi.
Klíčová slova: Raspberry Pi; Arduino; Senzor; Linux; Raspbian; Banana Pi; Pi Zero; Malina; Orange Pi
Název práce: Use of Raspberry Pi in the home
Autor(ka) práce: Müller, Jan
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
This work is devoted to description of Raspberry Pi computers, their commissioning and verification of their functionality by the author. The first part deals with the basic introduction of Raspberry Pi single-board computers, the Raspberry Pi Foundation and a short history of computer development. Three competing products of the present time are also described. In the practical part, the author describes how to get the Raspberry Pi computer to work for common computer users using the Raspbian operating system and memory card and everything is validated by the author. In the last phase of the work, the use of Raspberry Pi is described for household monitoring and for monitoring of various variables. The author of this work verifies that by connecting a Raspberry Pi camera module or various sensors such as temperature sensor or motion detection sensor. There will be briefly described other possibilities of using Raspberry Pi computers at the end of the thesis.
Klíčová slova: Ardduino; Orange Pi; Banana Pi; Pi Zero; Linux; Raspberry Pi; Raspbian; Sensor; Raspberry

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky