Analýza současného stavu a vývoje infrastruktury internetu věcí

Název práce: Analýza současného stavu a vývoje infrastruktury internetu věcí
Autor(ka) práce: Hájek, Daniel
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
Práce se v teoretické části věnuje aktuálnímu fenoménu internetu věcí, vysvětluje tento pojem a nabízí pohled do historie tématu. V druhé části sestavuje ucelený přehled používaných bezdrátových technologií pro přenos dat, včetně nově vyvíjených právě pro internet věcí. Dále analyzuje současný stav pokrytí ve vybraných světových státech a v České republice, včetně odhadu jeho budoucího vývoje. V praktické části je práce zaměřená na popsání vize, jak by mohl vypadat ideální chytrý dům a na navrhnutí implementace reálných chytrých zařízení, pro maximální přiblížení se ideální funkčnosti. Při návrhu je kladen důraz na síťovou infrastrukturu, při použití bezdrátové sítě Zigbee.
Klíčová slova: Zigbee; Sigfox; LoRa; bezdrátové sítě; internet; internet věcí
Název práce: Analysis of the current state of Internet of things wireless network's and it's future development
Autor(ka) práce: Hájek, Daniel
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
This thesis aims to introduce a phenomenon called the Internet of things (IoT) and its wireless networks, it brings short overview about the topic and it's history. In the next part of the thesis, there is presented a list of currently used wireless networks and they are compared to specialized networks developed for the Internet of things. This part also contains a short analysis of the Internet of things' current network's coverage, the analysis focuses on the countries which are the world's leaders in technology development. These countries are also compared with the Czech Republic. In the practical part of the thesis is introduced a vision of ideal smart house. Afterwards, a project of implementation of smart devices is presented. This project aims at reaching the same attributes as the presented vision. The main part of the project is dedicated to designing a wireless network using the Zigbee standard.
Klíčová slova: internet; iot; internet of things; Sigfox; LoRa; wireless networks; Zigbee

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky