Kulturní diplomacie Slovenska v rámci předsednictví Rady EU

Název práce: Kultúrna diplomacia Slovenska v rámci predsedníctva v Rade EÚ
Jazyk práce: Slovensky
Hlavnou témou bakalárskej práce je kultúrna diplomacia Slovenska počas jeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa konalo v druhej polovici roku 2016. Napriek tomu, že predsedníctvo predstavovalo pre Slovensko neľahkú úlohu, prinieslo mu taktiež príležitosť prezentovať svoje umenie a kultúru širšiemu publiku a zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne. Cieľom práce je teda charakterizovať kultúrnu diplomaciu počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, popísať jej jednotlivé aktivity, kultúrny program a zhodnotiť jej celkovú úspešnosť. Prvá kapitola práce sa zaoberá samotným pojmom kultúrna diplomacia, jeho definovaním, umiestnením kultúrnej diplomacie v systéme zahraničnej kultúrnej politiky, vzťahom kultúrnej a verejnej diplomacie atď. Druhá kapitola sa zameriava na kultúrnu diplomaciu Slovenska, jej aktérov, stratégiu a nástroje, pričom taktiež poukazuje na odlišnosť medzi kultúrnou diplomaciou malých a veľkých štátov. Tretia a zároveň záverečná časť už konkrétne rozoberá kultúrnu diplomaciu Slovenska v rámci predsedníctva v Rade EÚ.
Klíčová slova: kultúrna diplomacia; Rada EÚ; kultúrne inštitúty; verejná diplomacia; slovenské predsedníctvo
Název práce: Kulturní diplomacie Slovenska v rámci předsednictví Rady EU
Jazyk práce: Slovensky
Hlavním tématem diplomové práce je kulturní diplomacie Slovenska během jeho předsednictví v Radě EU, které se konalo v druhé polovině roku 2016. Přestože předsednictvo představovalo pro Slovensko nelehký úkol, přineslo mu také příležitost prezentovat své umění a kulturu širšímu publiku a zviditelnit se na mezinárodní scéně. Cílem práce je tedy charakterizovat kulturní diplomacii během slovenského předsednictví Rady EU, popsat její jednotlivé aktivity, kulturní program a zhodnotit její celkovou úspěšnost. První kapitola práce se zabývá samotným pojmem kulturní diplomacie, jeho definováním, umístěním kulturní diplomacie v systému zahraniční kulturní politiky, vztahem kulturní a veřejné diplomacie atd. Druhá kapitola se zaměřuje na kulturní diplomacii Slovenska, její aktéry, strategii a nástroje, přičemž rovněž poukazuje na odlišnost mezi kulturní diplomacií malých a velkých států. Třetí a zároveň závěrečná část už konkrétně rozebírá kulturní diplomacii Slovenska v rámci předsednictví Rady EU.
Klíčová slova: Rada EU; slovenské předsednictví; veřejná diplomacie; kulturní diplomacie; kulturní instituty
Název práce: Cultural Diplomacy of Slovakia within the Presidency of the Council of the EU
Jazyk práce: Slovensky
The main topic of the bachelor thesis is the cultural diplomacy of Slovakia during its Presidency of the EU Council, which was held in the second half of 2016. Despite the difficult task and challenge the Presidency was for Slovakia, it also gave it the opportunity to present its art and culture to a wider audience and to be more seen on the international scene. Therefore, the aim of the thesis is to characterize cultural diplomacy during the Slovak Presidency, to describe its individual activities, the cultural program and to evaluate its overall success. The first chapter of the thesis deals with the very concept of cultural diplomacy, its definition, the placement of cultural diplomacy in the system of foreign cultural policy, the relationship between cultural and public diplomacy, etc. The second chapter focuses on the cultural diplomacy of Slovakia, its actors, strategy and tools. In addition, it points out the difference between the cultural diplomacy of small and large states. The third part eventually deals with the cultural diplomacy of Slovakia within the Presidency of the Council of the EU.
Klíčová slova: Slovak Presidency; cultural institutes; Council of the EU; cultural diplomacy; public diplomacy

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie