Analýza vývoje obchodování s emisními povolenkami v Evropě

Název práce: Analýza vývoje obchodování s emisními povolenkami v Evropě
Autor(ka) práce: Hetešová, Zuzana
Vedoucí práce: Němcová, Ingeborg
Oponenti práce: Bič, Josef
Cílem této diplomové práce je analýza vývoje evropského systému obchodování s emisními povolenkami, zejména potom zhodnocení efektivnosti systému (co se týče množství vypouštěného oxidu uhličitého do ovzduší) a ověření růstu podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v Evropě. V průběhu práce je ale také zkoumána vzájemná korelace mezi cenou ropy a cenou emisní povolenky, dále také případný dopad systému EU ETS na firmy produkující emise. V závěru práce jsou navrženy určité změny pro celkově efektivnější fungování systému.
Klíčová slova: emisní povolenka; emise; oxid uhličitý
Název práce: Analysis of the development of trading with emission alowances in Europe
Autor(ka) práce: Hetešová, Zuzana
Vedoucí práce: Němcová, Ingeborg
Oponenti práce: Bič, Josef
The aim of this thesis is the analysis of development of trading with emission alowances, especially evaluation of the system efficiency (as for the amount of released carbon dioxide in the atmosphere) and verification of the share growth of renewable resources in total electricity production in Europe. Also examined is the correlation between the oil price and and the emission alowance price, and also potential impact of the system EU ETS on companies producing emmisions. At the end of thesis are proposed some changes for more efficient operation of system.
Klíčová slova: emission alowance; emissions; carbon dioxide

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů