Vývoj mezinárodně-politické a ekonomické situace v Íránu během sankčního režimu

Název práce: Vývoj mezinárodně-politické a ekonomické situace v Íránu během sankčního režimu
Autor(ka) práce: Horáková, Barbora
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Tato diplomová práce analyzuje dopad sankcí na Írán, které mezinárodní společenství uvalilo kvůli nevyjasněným otázkám v íránském jaderném programu. Cílem práce je zjistit, jestli se vlivem sankcí měnila ekonomická situace v Íránu, a zdali měly sankce vliv na jeho mezinárodně-politické postavení. K zjištění ekonomického vývoje poslouží analýza čtyř makroekonomických ukazatelů, které společně tvoří tzv. magický čtyřúhelník. Mezi tyto ukazatele patří vývoj HDP, inflace, nezaměstnanosti a platební bilance. Vzhledem k závislosti země na exportu ropy je sledován také vývoj produkce ropy v období sankcí. Výsledky analýzy ukazují, že za dobu trvání sankcí se ekonomická situace v Íránu zhoršila, zejména pak v roce 2012, kdy Evropská unie přestala nakupovat íránskou ropu. Druhá část práce se věnuje zkoumání vztahů Íránu s USA, Ruskem a Evropskou unii. Analýza ukazuje, že vztah Íránu a USA je více než samotnými sankcemi ovlivněn tím, že se Írán odklání od civilního jaderného programu. Rusko naopak s Íránem udržuje spojenecké vazby, které jsou ale do určité míry omezené. Dokládá to i fakt, že Rusko schválilo všechny sankční rezoluce OSN proti Íránu. Evropská unie sehrála důležitou roli během vyjednávacích procesů, protože jako vůbec první začala s Íránem o jeho jaderném programu jednat. Pro Unii se také jednalo o důležitou zkoušku funkčnosti institutu společné zahraniční a bezpečnostní politiky.
Klíčová slova: jaderný program; Írán; sankce
Název práce: Development of the international political and economical situation in Iran during the sanction regime
Autor(ka) práce: Horáková, Barbora
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
This diploma thesis analyzes the impact of sanctions imposed on Iran by the international community due to unclear issues in the Iranian nuclear program. The aim of the paper is to find out whether the economic situation in Iran has changed due to the sanctions and whether the sanctions have had an impact on its international political position.The analysis of four macroeconomic indicators, which together form the so-called magical quadrangle, will serve to determine the development of the economy. These indicators include the development of the GDP, the inflation, the unemployment and the balance of payments. Given the dependency of the country on oil exports, the development of oil production in the period of sanctions is also being monitored.The results of the analysis show that the economic situation in Iran deteriorated over the duration of the sanctions, especially in 2012 when the European Union stopped buying Iranian oil. The second part is devoted to exploring Iran's relations with the United States, Russia and the European Union.The analysis shows that the relationship between Iran and the United States is more than by sanctions influenced by the fact that Iran is diverting from the civilian nuclear program. On the contrary, Russia maintains allied ties with Iran, which are, however, to some extent limited.This is evidenced by the fact that Russia has approved all the UN sanctions against Iran. The European Union played an important role during the negotiation processbeing the very first to start negotiating with Iran about its nuclear program. For the Union, this was also an important test of the functionality of the Common Foreign and Security Policy Institute.
Klíčová slova: nuclear program; sanctions; Iran

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie