Zahraniční politika jako vnitropolitické téma: příklad Bolívie

Název práce: Zahraniční politika jako vnitropolitické téma: příklad Bolívie
Autor(ka) práce: Seifertová, Zuzana
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Beranová, Marie
Hlavním tématem diplomové práce je zahraniční politika Eva Moralese v Bolívii v letech 2005 až 2016 a její vztah s vnitropolitickým vývojem země. Práce obsahuje vedle analýzy zahraniční politiky také shrnutí příčin a vývoje levicových obratů v Latinské Americe. Dále je součástí práce historický exkurz a analýza politického režimu po nástupu Moralese a MAS do čela Bolívie. Základní výzkumnou otázkou je, zda zahraniční politika a zahraničně-politická rétorika Evo Moralese má v současnosti za cíl posílit jeho mocenské postavení v zemi a upevnit jeho pozici v levicovém bloku. Zvolenou metodou je analýza Moralesovy vlády v kontextu levicových obratů v Latinské Americe a především zkoumání zahraničně-politických vztahů za jeho vlády. Problematika zahraniční politiky a souvislost mezi ní a upevňováním mocenské pozice bolivijského prezidenta je v práci dále hlouběji zkoumána pomocí obsahové analýzy Moralesových projevů, což je adekvátní metoda ke zjištění četnosti zahraničně-politických témat.
Klíčová slova: Zahraniční politika; MAS; Evo Morales; Bolívie; Latinská Amerika
Název práce: Foreign policy as internal political topic: example of Bolivia
Autor(ka) práce: Seifertová, Zuzana
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Beranová, Marie
The main topic of the diploma thesis is the foreign policy of Evo Morales in Bolivia between the years 2005 and 2016 and its relation to political development of the country. The thesis consists of the analysis of foreign policy, but also the causes and development of the left turns in Latin America. Additionally, the thesis includes the historic excursion and the study of the political regime after Morales and MAS assumed the power. The main research question is asking whether the goal of the foreign rhetoric and policy of Evo Morales is aiming to strengthen his position in the country and also in the leftist block. The methodology is based in the analysis of Evo ´s governance in the context of left turns in Latin America and mainly the research about the international relations during his governance. The link between his foreign policy and strengthening of the power position of the Bolivian president is examined by the text analysis of the president´s speeches, which is a suitable method to test the frequency of topics that include foreign policy.
Klíčová slova: Foreign policy; MAS; Evo Morales; Bolivia; Latin America

Studijní program / obor: Politologie/Politologie