Postavení Etiopie na globálním trhu s kávou

Název práce: Postavení Etiopie na globálním trhu s kávou
Autor(ka) práce: Novák, Tomáš
Vedoucí práce: Sejkora, Jiří
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
Bakalářská práce se zabývá postavením Etiopie na globálním trhu kávy. Cílem je zhodnotit toto postavení zvolenými metodami a následně navrhnout opatření pro zlepšení pozice na globálním trhu s kávou. Teoretická část se věnuje základním pojmům. Charakterizuje komoditní trh a dále se specializuje na agrární komoditní trh a uvádí, jak funguje. Následně popisuje vybrané sféry, podle kterých bude postavení na trhu zhodnocováno. Praktická část analyzuje postavení Etiopie na globálním trhu kávy a dále se zaměřuje především na zásadní faktory, které ovlivňují postavení Etiopie na trhu. Postavení hodnotí ve 4 zvolených sférách a to: nabídka, poptávka, cena a regulace. Závěrem shrnuje zjištěné nedostatky a nabízí opatření pro zlepšení.
Klíčová slova: dodavatelský řetězec kávy; trh kávy; cena; agrární komoditní trh; Etiopie; regulace
Název práce: Ethiopia's position on the global coffee market
Autor(ka) práce: Novák, Tomáš
Vedoucí práce: Sejkora, Jiří
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
The bachelor thesis deals with the position of Ethiopia on the global coffee market. The aim is to evaluate this position by the chosen methods and then propose measures to improve the position on the global coffee market. The theoretical part deals with basic concepts. It characterizes the commodity market and further specializes in the agrarian commodity market and shows how it works. It then describes the selected spheres whereby market position will be assessed. The practical part analyzes Ethiopia's position on the global coffee market and further focuses on key factors that influence Ethiopia's market position. The position is evaluated in 4 selected spheres: supply, demand, price and regulation. In conclusion, it summarizes the identified shortcomings and offers measures for improvement.
Klíčová slova: Ethiopia; supply chain coffee; agrarian commodity market; regulation; coffee market; price

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů