Hospodářské vztahy mezi Ruskou federací a Čínou

Autor(ka) práce: Manukalova, Diana
Vedoucí práce: Hinčica, Vít
Oponenti práce: Sato, Alexej
Cílem této práce je analýza posledního vývoje vzájemných hospodářských a ekonomických vztahů mezi Ruskou federací a Čínou. Hlavním cílem tedy bude určit možné perspektivy dalšího rozvoje vzájemné obchodní výměny, stejně jako možná rizika a výhody vyplývající z případné užší obchodní spolupráce mezi oběma stranami. Cílem také bude představení ekonomiky obou zemí a následná analýza pozitivních a negativních efektů na ekonomický vývoj vztahů Ruské federace a Číny. Rozdělila jsem svou práci do tří hlavních kapitol. První kapitola je teoretická část, ve které se práce zabývá historickým vývojem vztahů mezi oběma státy a případnými rozdíly v ekonomické diplomacii Ruska a Číny. Ve druhé kapitole se věnuji smluvní bázi obou zemí, obchodu se zbožím a službami (zahrnují se sem druhy obchodu, druhy nejvíce přepravovaných komodit a nejčastěji použitá mezinárodní výkladová pravidla INCOTERMS 2010), také zahraničním investicím a strategickým dohodám a projektům ve sféře energetiky a dopravy. Ve třetí kapitole bych chtěla uvést poslední trendy, prognózy a vliv nových technologií na budoucí vývoj spolupráce.
Klíčová slova: Incoterms; hospodářská charakteristika Číny; obchodní vztahy Ruska s Čínou; hospodářská charakteristika Ruska; mezinárodní obchod
Název práce: Economic relations between the Russian Federation and China
Autor(ka) práce: Manukalova, Diana
Vedoucí práce: Hinčica, Vít
Oponenti práce: Sato, Alexej
The aim of this bachelor thesis is the analysis of the latest development of mutual economic and economic relations between the Russian Federation and China. The main objective is to identify possible prospects for the further development of mutual trade, as well as the possible risks and benefits of possible closer trade cooperation between the two countries.The aim is also the presentation of the economy of both countries and the subsequent analysis of positive and negative effects on the economic development of relations between the Russian Federation and China. The bachelor thesis is divided into three chapters. The first one is the theoretical part in which the thesis deals with the historical development of the relations between the two states and the possible differences in the economic diplomacy of Russia and China. The second one deals with the contractual basis of both countries, trade in goods and services (including types of trade, types of the most transported commodities and the most widely used international interpretative rules INCOTERMS 2010), foreign investments and strategic agreements and projects in the field of energy and transport. In the third chapter, I would like to state the latest trends, prognoses and the impact of new technologies on the future development of cooperation.
Klíčová slova: Incoterms; Iternational trade; economic characteristics of China; economic characteristics of the Russian Federation; business relations of the Russian Federation and China

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů