Obchodní vztahy Evropské unie a jednotlivých členských států s Ruskou federací

Název práce: Obchodní vztahy Evropské unie a jednotlivých členských států s Ruskou federací
Autor(ka) práce: Buriánková, Jitka
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Trojanová, Kamila
Bakalářská práce se zabývá analýzou vzájemných obchodních vztahů Evropské unie a Ruské federace. V práci jsou zohledněny mimo jiné události posledních let, jako sankční opatření nebo pokles ceny ropy. První kapitola popisuje Evropskou unii i Ruskou federaci především z ekonomického hlediska a v horizontu let 2011-2015. Druhá kapitola je věnována vzájemné obchodní politice a dohodám uzavřeným mezi EU a Ruskem. V poslední kapitole je rozebírán vzájemný obchod těchto dvou území s ohledem na komoditní a teritoriální strukturu. Podrobněji jsou analyzovány vztahy tří členských států Evropské unie s Ruskem: Německa, České republiky a Polska. Navíc poslední část práce zahrnuje úvahu na téma potenciálních budoucích rusko-unijních vztahů.
Klíčová slova: obchodní vztahy; Evropská unie; Ruská federace
Název práce: Trade relations between the European Union, its individual Member States and Russian Federation
Autor(ka) práce: Buriánková, Jitka
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Trojanová, Kamila
The focus of this Bachelor thesis is the analysis of mutual trade relations between the European Union and the Russian Federation. This work takes into account, among other things, the events of recent years, such as sanctions or the drop in oil prices. The first chapter describes both the European Union and the Russian Federation primarily from an economic point of view and over the years 2011-2015. The second chapter deals with trade policy and agreements between the EU and Russia. The last chapter discusses the mutual trade of these two territories with regard to commodity and territorial structures. The relations between three EU Member States - Germany, the Czech Republic and Poland - and Russia are analysed in more detail. In addition, the last part of the thesis includes a reflection on the potential future of the EU-Russia relations.
Klíčová slova: trade relations; European Union; Russian Federation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod