Ideové zdroje československé zahraniční politiky po r. 1989

Autor(ka) práce: Česenková, Adéla
Vedoucí práce: Druláková, Radka
Oponenti práce: Jeřábek, Petr
Bakalářská práce zkoumá ideové zdroje československé zahraniční politiky po roce 1989. Prvním cílem práce je na základě analýzy idejí tří hlavních aktérů zahraniční politiky v letech 1989 - 1992, prezidenta Václava Havla, ministra zahraniční věcí Jiřího Dienstbiera a premiéra Mariána Čalfy, formulovat obecné principy, které tvořily základ pro tvorbu zahraniční politiky. Druhý cíl práce spočívá v analýze cílů polistopadové zahraniční politiky za účelem zachytit implementaci ideových zdrojů jejích hlavních představitelů do tvorby zahraniční politiky a případné posuny od původních idejí. Práce dochází k závěru, že většina principů formulovaných na základě syntézy ideových zdrojů jednotlivých aktérů měla vliv na tvorbu zahraniční politiky. Byly zachyceny posuny v přístupu k bezpečnostní spolupráci v Evropě.
Klíčová slova: analýza zahraniční politiky; Václav Havel; Jiří Dienstbier; Marián Čalfa; československá zahraniční politika
Název práce: The sources of thoughts of the Czechoslovak foreign policy after 1989
Autor(ka) práce: Česenková, Adéla
Vedoucí práce: Druláková, Radka
Oponenti práce: Jeřábek, Petr
The bachelor thesis explores the sources of thoughts of the Czechoslovak foreign policy after 1989. The first aim of the thesis is to formulate general principles that laid foundations for the foreign policy planning. This is achieved by analysing the ideas of the three principal foreign policy representatives in the years from 1989 to 1992: president Václav Havel, minister of foreing affairs Jiří Dienstbier and prime minister Marián Čalfa. The second aim of the thesis is based on the analysis of the goals of the foreign policy after 1989 that captures the implementation of the respresentatives' sources of thoughts into the foreign policy planning and potential deflections from the original thoughts. In conclusion, majority of the principles formulated on the basis of a synthesis of the representatives' sources of thoughts influenced the foreign policy planning. Some deflections concerning the security cooperation in Europe were noticed.
Klíčová slova: Marián Čalfa; foreign policy analysis; Czechoslovak foreign policy; Václav Havel; Jiří Dienstbier

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie