Název práce: Vývoj hospodářských vztahů mezi Francií a bývalými koloniemi v období druhé koloniální říše
Autor(ka) práce: Rejmíš, Vojtěch
Vedoucí práce: Zamykalová, Miroslava
Oponenti práce: Gullová, Soňa
Tato práce se zabývá vývojem ekonomických vztahů mezi Francií a jejími bývalými koloniemi. Chronologicky popisuje jejich průběh od kolonizace po současnost a hledá jeho společné aspekty a rozdíly mezi jednotlivými koloniemi, případně seskupeními více kolonií. Cílem je potvrzení hypotézy, že koloniální minulost má vliv i na dnešní hospodářské vztahy, a to v různém rozsahu podle toho, jak intenzivní a soustavné tyto vztahy byly během koloniální éry. Jako analytický nástroj pro posouzení rozdílů mezi francouzsko-vietnamskými a francouzsko-africkými hospodářskými vztahy použiji gravitační model obchodu.
Klíčová slova: Francie; kolonie; hospodářské vztahy
Název práce: The Evolution of Economic Relations between France and Colonies of The Second French Colonial Empire
Autor(ka) práce: Rejmíš, Vojtěch
Vedoucí práce: Zamykalová, Miroslava
Oponenti práce: Gullová, Soňa
This study concentrates on the evolution of economic relations between France and its former colonies. While respecting the chronological order of events, it describes the history of French colonisation from its beginning until now. It seeks common aspects and contrasts in the events in respective colonies or groups of colonies. The aim is to approve the thesis that colonial past has direct influence on today's economic partnerships with France and that these partnerships differentiate depending on the intensity and continuity of business relations during the colonial era. In order to analyse the difference between French-Vietnamese and French-African economic relations, I will use the gravity model of trade.
Klíčová slova: France; colonies; economic relations

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů