Vývoj bilaterálních vztahů České republiky a Norského království v 21. století

Název práce: Vývoj bilaterálních vztahů České republiky a Norského království v 21. století
Autor(ka) práce: Staňková, Helena
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Peterková, Jana
Tato bakalářská práce analyzuje vývoj bilaterálního vztahu mezi Českou republikou a Norským královstvím mezi lety 2000 až 2017. Zároveň si dává za cíl dokázat, že spor, který země mezi sebou měly především v roce 2014, nemá zásadní vliv na dlouhodobý vývoj vztahu. Práce je rozdělena do čtyř kapitol. První kapitola uvádí do teorie spolupráce států mezi sebou a zdůrazňuje nutnost spolupráce. Druhá kapitola představuje zahraniční politiky Norska a České republiky. A vysvětluje, proč dané státy spolupracují. Třetí kapitola pojednává o sporu o odebraných českých dětech norskými úřady v roce 2011. Poslední kapitola analyzuje vývoj v jednotlivých oblastech spolupráce, kterými jsou kulturní, bezpečnostní a ekonomická.
Klíčová slova: Bezpečnostní spolupráce; Ekonomická spolupráce; Česká republika; Norsko; Bilaterální vztah; Kulturní spolupráce
Název práce: Development of the bilateral relationship between the Czech Republic and Norway in 21st century
Autor(ka) práce: Staňková, Helena
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Peterková, Jana
This bachelor thesis analyses the development of the bilateral relationship between the Czech Republic and the Kingdom of Norway between the years 2000 and 2017. Another goal of this thesis is to prove that the dispute which the countries had between each other and which escalated in 2014 have not had a major influence on the long-term development of the relationship. The thesis is divided into four chapters. The first chapter introduces the theory of cooperation between countries and emphasizes the need for cooperation. The second chapter presents the foreign policies of Norway and the Czech Republic. It also explains why the states are cooperating together. The third chapter discusses the dispute about the Czech children taken by the Norwegian authorities in 2011. The last chapter analyses the development in individual areas of cooperation, which are cultural, security and economic areas of cooperation.
Klíčová slova: Cultural cooperation; Czech Republic; Norway; Bilateral relationship; Security cooperation; Economic cooperation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie