Světová cena ropy a její vliv na ekonomiku Ruské Federace

Autor(ka) práce: Suetina, Anna
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
Cílem této bakalářské práce je zjistit, jaký dopad a zda vůbec má světová cena ropy na hospodářství Ruské federace. První kapitola se zaměřuje na všeobecné znalosti o ropě a vývoj její ceny. Druhá část první kapitoly obsahuje historii a současnost mezinárodního obchodu s ropou, jež navazují na historii světové ekonomiky. Druhá kapitola je věnovaná charakteristice ropného trhu Ruské federace a významu ropného odvětví pro ekonomiku RF. Poslední kapitola zkoumá vliv světové ceny ropy na jednotlivé části hospodářství RF: výkonnost ekonomiky, cenovou hladinu a zahraniční obchod. Závěr obsahuje stručný přehled dynamiky ceny ropy a zkoumaných vztahů.
Klíčová slova: ekonomika Ruské federace; Ruská federace; světová cena ropy; ropa; trh ropy
Název práce: Global Oil Price and Its Impact on the Russian Economy
Autor(ka) práce: Suetina, Anna
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
The aim of this bachelor thesis is to determine oil price impact on the economy of the Russian Federation. The first chapter focuses on general information about oil and global oil price. Also it examines the history and the current situation of international oil trade and its dependency of the dynamics of global oil price. In the second chapter author describes Russian oil market and shows the significance of oil industry for the Russian economy. The last chapter analyses the impact of oil price on particular indicators of the Russian economy, i.e. on its efficiency, general price level and international trade. Conclusion includes a brief summary of global oil price dynamics and examined connections.
Klíčová slova: economy of the Russian Federation; Russian Federation; global oil price; oil; oil market

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů