Název práce: Migračná kríza v rokoch 2015 a 2016: Národný záujem ako základný pilier postoja k migrácie Maďarska a Slovenskej republiky
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca sa zaoberá s azylovou politikou v Európskej únie, resp. Maďarska a Slovenskej republiky počas utečeneckej krízy, v rokoch 2015 a 2016. V prvej časti, ako teoretické východisko práce, je používaná definícia národného záujmu Petra Kratochvíla. Sú vymedzené najpoužívanejšie pojmy azylovej politiky a zmeny v azylovej politike a v migračných trendoch v Maďarsku a v Slovenskej republike po vstupe do Európskej únii a do Schengenského priestoru. Ďalej na vybraných udalostiach je analyzovaný postoj maďarskej a slovenskej vlády ohľadne utečeneckej krízy, a či ich zámery je možné považovať za národný záujem podľa uvedených kritérií. Vybrané udalosti sú ako odmietanie prijímania utečencov na základe povinných kvót, vypísanie referenda proti prijímaniu azylantov a reakcie na kritiky medzinárodných organizácií.
Klíčová slova: Maďarsko; utečenecká kríza; Slovenská republika; azylová politika; Európska únia ; národný záujem
Název práce: Migrační krize v letech 2015 a 2016: Národní zájem jako základní pilíř postoje k migraci Maďarska a Slovenské republiky
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce se zabývá azylovou politikou v Evropské unii, resp. v Maďarsku a Slovenské republice v průběhu uprchlické krize, v letech 2015 a 2016. V první části, jakožto teoretickém východisku práce, je používána definice národního zájmu Petra Kratochvíla. Jsou vymezeny nejpoužívanější pojmy azylové politiky a změny v azylové politice a v migračních trendech v Maďarsku a v Slovenské republice po vstupu do Evropské unie a do Schengenského prostoru. Dále je na vybraných událostech analyzován postoj maďarské a slovenské vlády ohledně uprchlické krize, a zda je jejich záměry možné považovat za národní zájem podle uvedených kritérií. Vybraní události jsou odmítání přijímání uprchlíků podle povinných kvót, vypsání referenda proti přijímání azylantů a reakce na kritiky mezinárodních organizací.
Klíčová slova: Maďarsko; uprchlická krize; Slovenská republika; azylová politika; národní zájem; Evropská unie
Název práce: Migration crisis in years 2015 a 2016: National interest as the basic pillar of attitude towards migration in Hungary and Slovak Republic
Jazyk práce: Slovensky
The bachelor thesis deals with the asylum policy in the European Union, respectively Hungary and the Slovak Republic during the refugee crisis in years 2015 and 2016. The first chapter as theoretical basis uses the definition of national interest of Petr Kratochvíl. It follows with definitions of the most commonly used terms in asylum policy and introduces the changes in asylum policy and migratory trends of Hungary and the Slovak Republic after the accession to the European Union and the Schengen area. On selected events the attitude towards the refugee crisis of the Hungarian and Slovak government is analyzed, and whether their intentions can be considered as national interest according to presented criteria. These selected events are the refusal to accept refugees under mandatory quotas, the referendum against the reception of asylum seekers and the states´ response to criticism of international organizations.
Klíčová slova: Hungary; refugee crisis; European Union; national interest; asylum policy; Slovak Republic

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie