Kubánská ekonomická transformace a normalizace vztahů s USA

Název práce: Kubánská ekonomická transformace a normalizace vztahů s USA
Autor(ka) práce: Jenáčková, Monika
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Bič, Josef
Diplomová práce se zabývá ekonomickým systémem Kuby, který přibližně padesát let fungoval na téměř neměnných principech centrálního plánování. Od roku 2007 byla zavedena opatření, která mění fungování ekonomického systému Kuby směrem k nižší participaci státu v ekonomice a důrazu na tržní hodnoty. Cílem této diplomové práce je nalézt opatření, která podporují tvrzení, že se kubánský příkazový systém transformuje na tržní, a popsat charakteristiky kubánské transformace. Dalším cílem je na základě znalosti historického kontextu zhodnotit možné dopady normalizace vztahů s USA. Práce je rozdělena do tří částí. Východiskem pro rozbor současného ekonomického systému Kuby je teoretické vymezení ekonomických systémů a transformačního procesu v první kapitole a následně popis dlouhodobého fungování kubánského příkazového systému a historického vývoje vztahů s USA ve druhé kapitole. Třetí kapitola představuje a hodnotí opatření přijatá na Kubě od roku 2007, která úzce souvisejí s transformací k tržní ekonomice. Rovněž jsou rozebrány možné dopady, které s sebou může přinést normalizace vztahů mezi Kubou a USA. Celou problematiku uzavírá SWOT analýza současného kubánského hospodářství.
Klíčová slova: ekonomická transformace; dopady normalizace; Raúl Castro; normalizace vztahů s USA; ekonomické reformy; embargo; Kuba; centrálně plánovaná ekonomika; tržní ekonomika
Název práce: Cuban economic transformation and normalization of relations with the USA
Autor(ka) práce: Jenáčková, Monika
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Bič, Josef
The diploma thesis deals with the economic system of Cuba which worked for nearly fifty years on almost unchanging principles of central planning. Since 2007, measures have been put in place to change the functioning of Cuba's economic system towards lower state participation in the economy and an emphasis on market values. The aim of this diploma thesis is to find measures that support the statement that the Cuban command system is being transformed into market economy, and to describe the characteristics of the Cuban transformation. Another objective is, based on knowledge of the historical background, to assess possible implications of normalizing relations with the US. The work is divided into three parts. The starting point for the analysis of the Cuban economic system is the theoretical definition of economic systems and the transformation process in the first chapter, followed by a description of the long-term functioning of the Cuban command system and the historical development of relations with the US in the second chapter. The third chapter presents and evaluates the measures implemented in Cuba since 2007, which are closely related to the transformation to the market economy. In addition, the possible implications of normalization of Cuba-US relation are analyzed. At the end of the diploma thesis, there is a SWOT analysis of the current Cuban economy that concludes the issue.
Klíčová slova: Cuba; embargo; impacts of normalization; normalization of relations with the United States; market economy; economic transformation; Raúl Castro; centrally planned economy; economic reforms

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů