Název práce: Posuny oficiální politiky České republiky ve vztahu k přijímání uprchlíků mezi roky 1994 a 2015
Autor(ka) práce: Bašta, Martin
Vedoucí práce: Novotná, Markéta
Oponenti práce: Doležal, Tomáš
Bakalářská práce analyzuje změny přístupu České republiky k uprchlíkům na případech uprchlictví ze zemí bývalé Jugoslávie a současné uprchlické krize (zaměřuje se na oblast Blízkého východu). Předmětem zkoumání je samotné poskytování mezinárodní ochrany Českou republikou během sledovaných období, ale také další aktivity ČR na pomoc uprchlíkům. Cílem práce je ověřit, zda se česká politika přiklonila k prosazování národního zájmu na úkor podpory lidských práv.
Klíčová slova: Mezinárodní ochrana; Národní zájem; Střední východ; Jugoslávie; Azylová politika ČR; Lidská práva
Název práce: Changes of official asylum policy of the Czech Republic between 1994 and 2015
Autor(ka) práce: Bašta, Martin
Vedoucí práce: Novotná, Markéta
Oponenti práce: Doležal, Tomáš
Bachelor's thesis analyses the changes in approach of the Czech Republic towards refugees. This analysis focuses on refugee flows from former Yugoslavia and current refugee crisis. Thesis compares international protection granted by Czech Republic during both crisis as well as additional activities of CR in order to help refugees. Thesis's objective is to decide whether Czech policy has pursued its national interest at the expense of the promotion of human rights.
Klíčová slova: Human rights; Middle East; International protection; Yugoslavia; Asylum policy of the Czech Republic; National interest

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie