Význam plavebního kanálu Rýn-Mohan-Dunaj pro středoevropský logistický prostor

Název práce: Význam plavebného kanála Rýn-Mohan-Dunaj pre stredoeurópsky logistický priestor
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca spracováva využitie a význam kanála Rýn-Mohan-Dunaj ako významnej vodnej cesty v Európe. Jedným z popredných cieľov je s použitím dostupných informácií na základe hypotézy potvrdiť alebo vyvrátiť, či kanál Rýn-Mohan-Dunaj spĺňa požiadavky, pre ktoré bol pôvodne vybudovaný. Úvod hlavného textu približuje vnútrozemskú vodnú dopravu a hodnotí jej efektivitu. Neskôr je v práci predstavený konkrétne kanál Rýn-Mohan-Dunaj a analýza jeho prepravnej efektivity. Na základe týchto údajov je možné objasniť význam kanála Rýn pre krajiny, ktoré sú v jeho dostupnosti. Zameranie na jednotlivé úseky tejto vodnej cesty dáva informáciu o všestrannom využití vodných tokov. V závere hlavnej časti sú zhrnuté hlavné výhody a nevýhody spojené s využívaním kanála Rýn-Mohan-Dunaj.
Klíčová slova: Dunaj; Mohan; Rýn; vodná doprava; kanál
Název práce: Význam plavebního kanálu Rýn-Mohan-Dunaj pro středoevropský logistický prostor
Jazyk práce: Slovensky
Tato bakalářská práce zpracovává využití a význam kanálu Rýn-Mohan-Dunaj jako významné vodní cesty v Evropě. Jedním z předních cílů je s použitím dostupných informací na základě hypotézy potvrdit nebo vyvrátit, zda kanál Rýn-Mohan-Dunaj splňuje požadavky, pro které byl původně vybudován. Úvod hlavního textu přibližuje vnitrozemskou vodní dopravu a hodnotí její efektivitu. Později je v práci představen konkrétní kanál Rýn-Mohan-Dunaj a analýza jeho přepravní efektivity. Na základě těchto údajů je možné dále objasnit význam kanálu RMD pro země, které jsou v jeho dostupnosti. Zaměření na jednotlivé úseky této vodní cesty dává informaci o všestranném využití vodních toků. V závěru hlavní části jsou shrnuty hlavní výhody a nevýhody spojené s využíváním kanálu Rýn-Mohan-Dunaj.
Klíčová slova: vodní doprava; kanál; Rýn; Mohan; Dunaj
Název práce: The importance of the Rhine-Main-Danube Canal for Central European logistics area
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis executes an utilization and importance of the Rhine-Mohan-Danube Canal as a major waterway in Europe. One of the main goals, with using the available information, is to confirm or disconfirm, on the basis of the hypothesis, whether the Rhine-Main-Danube can meet the requirements, for that was originally built. The introduction of the main text introduces inland waterway transport and evaluates its effectiveness. Later is presented the Rhine-Main-Danube canal and analysis of its transport efficiency. Based on these data, it is possible to clarify the importance of the Rhine-Main-Danube Canal for countries in its availability. Individual parts of this waterway are providing information about the versatile use of watercourses. At the end of the main part are summarized the main advantages and disadvantages associated with using of the Rhine-Main-Danube Canal.
Klíčová slova: Danube; Main; Rhine; water transport; canal

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod