Koordinace systémů sociálního zabezpečení v EU

Název práce: Koordinace systémů sociálního zabezpečení v EU
Autor(ka) práce: Tomáš, Daniel
Vedoucí práce: Kačírková, Eliška
Oponenti práce: Grmelová, Nicole
Hlavním cílem této bakalářské práce je analyzovat, jakým způsobem jsou koordinovány systémy sociálního zabezpečení na úrovni EU. Práce se bude zprvu zabývat Evropskou unií, a to jejím historickým vývojem a dnešní podobou, na což bude navázáno základním rozdělením práv a politik EU, včetně oblastí, kterých se dotýkají a základní úpravou sociální oblasti v zakládajících smlouvách EU. Druhá část je věnována samotnému způsobu koordinace, a to, na jaké osoby a za jakých podmínek se koordinační pravidla aplikují. Dále budou v této kapitole uvedeny a vysvětleny jednotlivé koordinační principy, nařízení týkající se koordinace a zároveň bude uvedena obecná úprava jednotlivých dávek a jejich koordinační praxe. Třetí kapitola se zabývá úlohou a postavením Soudního dvora, včetně rozboru jednotlivých judikátů z oblasti koordinace sociálního zabezpečení a jejich vlivem na další vývoj koordinace sociálního zabezpečení EU.
Klíčová slova: Evropská unie; sociální politika EU; migrace pracovníků; příslušnost k právním předpisům; koordinační pravidla; Soudní dvůr Evropské unie; sociální zabezpečení; koordinace
Název práce: Coordination of social security systems on the EU level
Autor(ka) práce: Tomáš, Daniel
Vedoucí práce: Kačírková, Eliška
Oponenti práce: Grmelová, Nicole
The main aim of this bachelor thesis is to analyze the coordination of social security systems on the EU level. The thesis firstly deals with the European union itself, its historical development and present form. Further, the thesis is concerned with the rudimentary partition of the EU law and competences, including the areas of their effect and the basic legislation of the social area in the EU treaties. In the second part, the thesis pursues the means of coordination, onto which people and under what circumstances can the coordination rules be applied. Furthermore, the fundamental principles of coordination are going to be introduced and explained in this part, as well as the Regulations themselves and the general application of coordination rules on different social benefits. The third chapter focuses on the European Court of Justice and the definition of its structure and tasks within the EU and moreover the analysis of individual judgements of ECJ related to social security coordination.
Klíčová slova: European Union; legal jurisdiction; rules of coordination; European Court of Justice; social security; coordination; EU social policy; migration of workers

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva