Participace občanů na veřejné správě obce Oldřichov

Název práce: Participace občanů na veřejné správě obce Oldřichov
Autor(ka) práce: Klement, Petr
Vedoucí práce: Kačírková, Eliška
Oponenti práce: Štěpánek, Petr
Cílem této bakalářské práce je seznámit čtenáře s problematikou veřejné správy a samosprávy v České republice, konkrétněji pak s oblastí participace obyvatel obcí na jejich samosprávě. V první kapitole si práce klade za cíl definovat základní pojmy týkající se veřejné správy a specifikovat právní zakotvení a související legislativu. V druhé a třetí kapitole budou podrobněji rozebrány termíny týkající se samosprávy, obce a možnosti politické a občanské účasti občanů obce na její samosprávě. Čtenáři by měly být vysvětleny způsoby, kterými se obyvatelé mohou podílet na fungování obce, ať už aktivní, nebo pasivní formou, objasněno právní zakotvení těchto způsobů a jejich význam v procesu místní samosprávy. V rámci případové studie, jež tvoří čtvrtou kapitolu bakalářské práce, si pak práce klade za cíl ukázat, jak jsou výše zmíněné způsoby aktivní a pasivní participace občanů na řízení obce využívány v konkrétní oblasti obce Oldřichov u Písku. Kromě toho je záměrem této bakalářské práce tento výsledek interpretovat a pokusit se určit jeho příčiny.
Klíčová slova: Veřejná správa; Samospráva; Aktivní participace občanů ; Pasivní participace občanů; Obec; Volby
Název práce: Citizens' participation in the public administration of the municipality Oldřichov
Autor(ka) práce: Klement, Petr
Vedoucí práce: Kačírková, Eliška
Oponenti práce: Štěpánek, Petr
The aim of this bachelor thesis is to acquaint the reader with the issues of public administration and selfgovernment in the Czech Republic, more specifically with the area of municipality citizens participation in the administration of the municipality. The first chapter focuses on the definition of the basic concepts concerning public administration, their legal background and related legislature. The second and third chapters deal more in depth with the issues of self-government, municipality and with the variety of forms of citizens participation in the administration of a municipality. The reader shall get acquainted with the range of possibilities for citizens parttaking in the administration and function of a municipality, either in an active or a passive form, with the legal background of these ways and their purpose in the process of selfgovernment. The goal of the fourth chapter is to, through a case study, show how the abovementioned means of active or passive participation of citizens in the government of a municipality are used in a specific area Oldřichov u Písku. Apart from that, the purpose of this thesis is to interpret the result of the case study and try to deduce its causes.
Klíčová slova: Elections; Active citizens participation; Passive citizens participation; Municipality; Selfgovernment; Public administration

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva