Název práce: Vliv Daytonské mírové dohody na etnicitu v Bosně a Hercegovině po občanské válce v 90. letech
Autor(ka) práce: Kurtovič, Vedad
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Veselý, Zdeněk
Hlavním tématem této práce je politický a ekonomický vývoj v Bosně a Hercegovině po implementaci Daytonské mírové dohody do praxe. Primárním cílem této práce je odpovědět na výzkumnou otázku, zda Daytonská mírová dohoda pomohla etnické skupiny, resp. národy, které uvrhly zemi do krvavé občanské války, stmelit. To bude prováděno na základě analýzy programů bosenskohercegovských politických stran a naplňování strategií a plánů mezinárodních organizací na celostátní úrovni, přičemž budou sledovány jak makroekonomické ukazatele (nezaměstnanost, HDP) tak i investice zahraničních subjektů do Bosny a Hercegoviny. Ze závěru práce vyplývá, že nelze aplikovat západoevropský model demokracie na tuto západobalkánskou zemi, jelikož si jej nezvolila demokraticky sama, nedošla k němu historickým ani ústavním vývojem a politické elity sledují pouze regionální zájmy.
Klíčová slova: Mezinárodní měnový fond; Evropská unie; konzensus; konsociační demokracie; nacionalismus; etnicita; Daytonská mírová dohoda; Světová banka; Bosna a Hercegovina
Název práce: The influence of Dayton Peace Agreement on the ethnicity of Bosnia and Herzegovina after the civil war in 1990s
Autor(ka) práce: Kurtovič, Vedad
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Veselý, Zdeněk
The main topic of this Bachelor thesis is political and economical development in Bosnia and Herzegovina (BiH) after the Dayton Peace Agreement (DPA) was implemented. The primary aim of the thesis is to find an answer to the research question, whether DPA helped tighted the cooperation between ethnical groups (or nations), which initially drove the country into a bloody civil war. The analysis of BiH political parties programmes and fullfillment of strategies and plans of international organizations on a state level as well as macroeconomical indicators (unemployment, GDP), private foreign investments are the way to achieve so. It is apparent from the conclusion that it is not possible to implement a political system from western Europe into a western Balkan country without the latter democratically voting for it, did not go through historical or constitutional development with its political elites pursuing only regional interests.
Klíčová slova: ethnicity; Dayton Peace Agreement; World Bank; European Union; consensus; International Monetary Fund; consociational democracy; Bosnia and Herzegovina; nationalism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie