Nové trendy v kontejnerové přepravě

Název práce: Nové trendy v kontejnerové přepravě
Autor(ka) práce: Čápová, Gabriela
Vedoucí práce: Sato, Alexej
Oponenti práce: Hinčica, Vít
Tato bakalářská práce se zaměřuje na kontejnerovou přepravu mezi přístavem v Hamburku a kontejnerovými terminály na území České republiky. Jejím cílem je potvrzení či vyvrácení hypotézy, zda hamburský přístav může sehrát významnou úlohu při diverzifikaci českého exportu, jež si za svůj cíl stanovila Exportní strategie České republiky. První část se věnuje zahraničnímu obchodu České republiky se zámořím, přibližuje intermodální druh přepravy a představuje hamburský přístav. Druhá část bakalářské práce se zabývá jednotlivými druhy přepravy, jakými lze dopravit kontejnery z České republiky do přístavu. Je analyzována železniční, silniční a říční přeprava kontejnerů.
Klíčová slova: říční přeprava; kontejnerová přeprava; silniční přeprava; železniční přeprava; přístav Hamburk; Exportní strategie
Název práce: New Trends in Container Transport
Autor(ka) práce: Čápová, Gabriela
Vedoucí práce: Sato, Alexej
Oponenti práce: Hinčica, Vít
The bachelor thesis is focused on the container transport between the port in Hamburg and container terminals in the Czech Republic. The aim of the thesis is to confirm or disprove a hypothesis that the port can play an important part in diversification of Czech exports which was set as an objective in the Export Strategy of the Czech Republic. The first chapter deals with international trade of the Czech Republic with overseas countries. It also describes intermodal type of transport and introduces the port of Hamburg. The second chapter of the thesis is devoted to transport modes which can be used to transport containers from the Czech Republic to the port. There are analysed rail, road and inland waterway transport.
Klíčová slova: road transport; rail transport; Export Strategy; Port of Hamburg; inland waterway transport; container transport

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů