Postavení Maroka v soudobých mezinárodních vztazích

Název práce: Postavení Maroka v soudobých mezinárodních vztazích
Autor(ka) práce: Pudelová, Tereza
Vedoucí práce: Volenec, Otakar
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Marocké království je výjimečné svou strategickou geografickou polohou, která ho staví do středu zájmů afrického, evropského a amerického kontinentu a dlouhou tradicí monarchie, která navzdory svému konzervativnímu charakteru dokáže reagovat na důležité změny ve společnosti. Historii a politice Maroka se donedávna i přes jeho geopolitický význam nevěnovala přílišná pozornost. Mezinárodně-politický vývoj posledních dvou desetiletí nicméně ukázal, že význam Maroka v regionálním i mezinárodním kontextu roste. V souvislosti s globální válkou proti terorismu, událostmi arabského jara a současnou migrační krizí se Maroko ukázalo být důležitým zahraničním partnerem Západu i států Perského zálivu. Vztahy s USA, Francií a Španělskem mají dlouhou historii a jsou založené především na ekonomické a bezpečnostní spolupráci. Maroko je centrem zájmů EU v rámci její Evropské politiky sousedství. Vztahy s monarchiemi Zálivu byly zintenzivněny v reakci na hrozbu z destabilizace regionu Blízkého východu a severní Afriky vyvolané revolucemi arabského jara. Marocké zahraniční politice především z regionálního pohledu dominuje nedořešený spor o Západní Saharu, který je překážkou normalizace vztahů s Alžírskem i hlubší integrace regionu Maghrebu.
Klíčová slova: vztahy mezi státy; monarchie; Maghreb; Maroko; Západní Sahara; arabské jaro
Název práce: The Position of Morocco in International Relations
Autor(ka) práce: Pudelová, Tereza
Vedoucí práce: Volenec, Otakar
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
The Kingdom of Morocco is special for its geographical location in the centre of interests of the African, European and American continents and for its position as a monarchy. Morocco s historical tradition as a monarchy does not prevent it from addressing important social changes. In spite of its geopolitical importance, Moroccan history and politics have long been overlooked. International development of the last two decades have shown that the importance of the Kingdom in regional and international environment is growing. Morocco proved to be an important ally of the West and the Gulf states in the Global War on Terror, the events of the Arab Spring and the current refugee crisis. Foreign relations with the United States, France and Spain have a long history and are mostly based on economic and security cooperation. Morocco is also in the centre of interests of the European Union, especially within the framework of the European neighbourhood policy. Relations with the Gulf monarchies have once again gained its importance in the context of the security threat that was posed by the revolutions of the Arab Spring. Moroccan foreign policy agenda is dominated by the dispute over Western Sahara which creates a burden for normalization of relations with Algeria and also for further integration of the Maghreb region.
Klíčová slova: Western Sahara; Morocco; Foreign Relations; Monarchy; Maghreb; Arab Spring

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie