Role Turecka v energetické bezpečnosti Evropy (případová studie zemní plyn)

Název práce: Role Turecka v energetické bezpečnosti Evropy (případová studie zemní plyn)
Autor(ka) práce: Pavliňák, Daniel
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Havlová, Radka
Tato práce se zabývá vlivem stavby plynovodů vedoucích přes území Turecké republiky na energetickou bezpečnost evropského prostoru. Z charakteristik plynovodů je vyvozen vliv Turecké republiky na ni. V práci je odvozen index, který reflektuje dopad stavby plynovodu na energetickou bezpečnost určité oblasti a slouží ke komparaci různých projektů rozšíření tranzitní sítě zemního plynu na základě šesti ukazatelů. Hlavními prameny pro teoretickou část jsou odborné publikace zabývající se různými aspekty energetické bezpečnosti, pro tu praktickou pak statistické údaje mezinárodních organizací.
Klíčová slova: Turecko; energetická bezpečnost; zemní plyn; Evropa
Název práce: The role of Turkey in Europe's energy security (natural gas case study)
Autor(ka) práce: Pavliňák, Daniel
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Havlová, Radka
The subject of this thesis is the influence of natural gas pipelines crossing Turkish republic on European energy security. The influence of Turkish republic on the energy security is deduced from the characteristics of these pipelines. An index has been derived, reflecting the impact of a pipeline construction on energy security of a selected area and enabling us to compare plans of pipeline network expansion while taking into account six criteria. The main sources for the theoretical part are scholarly articles on various aspects of energy security and statistical data of international organisations for the application part.
Klíčová slova: energy security; Europe; Turkey; natural gas

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie