Pozorování ptactva (Birdwatching) jako forma cestovního ruchu v České republice

Název práce: Pozorování ptactva (Birdwatching) jako forma cestovního ruchu v České republice
Autor(ka) práce: Kaslová, Karolína
Vedoucí práce: Kalábová, Markéta
Oponenti práce: Petrů, Zdenka
Téma bakalářské práce bylo zvoleno zejména proto, že cestovní ruch zaměřený na pozorování ptactva je v jiných zemích známou aktivitou, zatímco v České republice se jedná o mezeru na trhu, jež by mohla být použitím správných nástrojů vyplněna. Cílem práce je především zjistit potenciál této činnosti v České republice. V teoretické části je rozebírán cestovní ruch a jeho typologie, podrobné zaměření na venkovský cestovní ruch, pozorování zvěře a následně přímo pozorování ptactva. Praktická část prezentuje výsledky dotazníkového šetření, jež probíhalo mezi českými i zahraničními respondenty. Práci uzavírá kapitola o tvorbě zájezdu s touto tematikou, která je doplněna o jeho podrobný itinerář a kalkulaci.
Klíčová slova: venkovský cestovní ruch; zvěř; pozorování ptactva; zájezd
Název práce: Birdwatching tourism in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Kaslová, Karolína
Vedoucí práce: Kalábová, Markéta
Oponenti práce: Petrů, Zdenka
The topic of the bachelor thesis was chosen because birdwatching tourism is well-known activity in other countries whereas in the Czech Republic it is a niche market which could be filled out by using right tools. The aim of the thesis is to find out if there is a potential of this activity in the Czech Republic. In the theoretical part of the thesis is explained tourism in general, its typology and detailed focus on rural tourism, wildlife tourism and then birdwatching tourism. The practical part consists of two chapters. In the first one are presented results of the survey which was conducted between Czech and foreign respondents. The second one focuses on a designed package holiday which is complemented by its calculation and itinerary.
Klíčová slova: rural tourism; wildlife watching; birdwatching tourism; holiday package

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch a regionální rozvoj
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra cestovního ruchu