Komparace sektorů cestovního ruchu v České republice a na Slovensku

Název práce: Komparace sektorů cestovního ruchu v České republice a na Slovensku
Autor(ka) práce: Dočárová, Martina
Vedoucí práce: Abrhám, Josef
Oponenti práce: Vaško, Martin
Cílem bakalářské práce je komplexní porovnání a vyhodnocení stavu sektorů cestovního ruchu v České republice a na Slovensku. Práce sbírá co nejvíce poznatků ze sekce cestovního ruchu z národních databází a jiných knižních i elektronických zdrojů obou zemí a vzájemně je komparuje. Hlavní přínos práce je poskytnutí čtenáři jednotný a aktuální přehled o cestovním ruchu obou zemí. Oba státy mají vlastní databáze a vlastní systém zpracování údajů, který se liší. Cestovní ruch je nezanedbatelným odvětvím hospodářství a příjmu státu. Zde se dokonce jedná o státy, které dříve bývaly jednou zemí, ale po rozpadu začaly být vnímány odlišně z pohledu nabídky cestovního ruchu a předpokladů pro jeho další rozvoj. Bakalářská práce také obsahuje SWOT analýzu obou zemí a výsledky dotazníkového šetření, které se zabývá vnímáním cestovního ruchu v České republice a na Slovensku.
Klíčová slova: Česká republika; SWOT analýza; Slovensko; komparace; sektor cestovního ruchu
Název práce: Comparison of the tourism sector in the Czech Republic and Slovakia
Autor(ka) práce: Dočárová, Martina
Vedoucí práce: Abrhám, Josef
Oponenti práce: Vaško, Martin
The aim of the bachelor thesis is to compare and evaluate the current state of the tourism sector in the Czech Republic and Slovakia. The thesis collects all the possible data from the tourism field held by national databases and other printed and electronic sources of both countries and then compares them. The main advantages of the thesis are that it provides both uniformity and an up-to-date interpretation. Both countries have their own databases and their own ways of processing data, which can cause problems when comparing specific pieces of information. The tourism industry is nowadays a significant part of the economy and the state budget. So now we speak of two countries which were formerly one country, but after the split they are seen differently not only with regard to tourism offered but also preconditions its future development. The thesis also includes SWOT analysis of both countries and presents the results of a questionnaire survey investigating the perception of the tourism industry in the Czech Republic and Slovakia.
Klíčová slova: SWOT analysis; the Czech Republic; comparison; tourism sector; Slovakia

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch a regionální rozvoj
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra cestovního ruchu