Světový trh se zlatem a investování do zlata

Název práce: Světový trh se zlatem a investování do zlata
Autor(ka) práce: Spirov, Nasko
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Hlavním cílem této bakalářské práce je zanalyzovat současnou situaci na světovém trhu se zlatem a popsat, které faktory tento trh ovlivňují. Dále se zaměřuje na výklad možností investora, který se rozhodne vstoupit na trh se zlatem. Práce je rozdělena do tří kapitol. První kapitola popisuje vlastnosti zlata, výskyt, jeho využití a historický význam. Druhá kapitola je zaměřena na vývoj světového trhu se zlatem, a to přesněji na nabídku a poptávku po zlatě. V závěru kapitoly je popsán vývoj světové ceny zlata za posledních 20 let, a faktory, které cenu ovlivňují. V poslední kapitole jsou rozebrány možnosti, jak do zlata investovat, a jaké výhody a nevýhody může investování přinášet.
Klíčová slova: trh se zlatem; nabídka a poptávka po zlatě; vývoj ceny zlata; investování do zlata; zlato
Název práce: The World gold market and investing in gold
Autor(ka) práce: Spirov, Nasko
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
The main aim of this bachelor thesis is to analyze the current situation on the World gold market and describe the factors that influence this market. It also focuses on interpreting the possibilities of an investor who decides to enter the gold market. The thesis is divided into three chapters. The first chapter describes the properties of gold, its occurrence, its use and historical significance. The second chapter focuses on the evolution of the World gold market, more precisely on the supply and demand of gold. At the end of this chapter, is described the development of the world's gold price over the last 20 years and the factors that affect the price. The last chapter discusses the possibilities to invest in gold and what advantages and disadvantages the investment can bring.
Klíčová slova: gold; evolution of the gold price; investing in gold; gold market; supply and demand of gold

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů