Název práce: Boj proti korupci při zneužívání fondů Evropské unie: případová studie ROP Severozápad
Autor(ka) práce: Frodlová, Ellen
Vedoucí práce: Vymětal, Petr
Oponenti práce: Kučera, František
Tato diplomová práce se věnuje tématice korupce a zneužívání finančních zdrojů, které plynou z fondů Evropské unie. Primárně se zaměřuje na analýzu Regionálního operačního programu Severozápad, na jehož konci stála rozsáhlá korupční kauza. Ta měla za následek jak pozastavení vyplácení dotací z Evropské unie, tak změnu způsobu zadávání zakázek v dalším programovém období, ale také otevření otázky současných trendů v korupci v České republice. Cílem práce bylo identifikovat místa při zneužívání evropských fondů, začlenit korupční skandál ROP Severozápad do souvislosti se současnými trendy korupce v České republice a navrhnout základní opatření, která by v budoucnu mohla zabránit zneužívání evropských dotací. Cíl práce byl dosažen analýzou systému operačního programu, který byl vypsán pro roky 2007-2013. Bylo zjištěno, že systém byl účelově nastaven tak, aby bylo možno v případě potřeby manipulovat pořadím vítězných projektů a tudíž nespravedlivě rozdělit finanční prostředky čerpané z fondů Evropské unie.
Klíčová slova: Fondy Evropské unie; ROP Severozápad; korupce; boj s korupcí
Název práce: Fighting Corruption in Misuse of Financial Funds from European Union: Case Study Regional Operation Programme North-West (ROP Severozápad)
Autor(ka) práce: Frodlová, Ellen
Vedoucí práce: Vymětal, Petr
Oponenti práce: Kučera, František
This thesis is focusing on corruption and misuse of financial funds from European Union. It primarily analyses Regional Operation Programme North-West (ROP Severozápad), which ended with massive corruption affair. The affair lead to the suspension of payments from the European Union, change of assignment of projects in the next programme period, but also opened the question of current trends in corruption in the Czech Republic. The main aim of the thesis was to identify the most dangerous spots that lead to misuse of European funds, connect the corruption affair with current corruption trends in the Czech Republic and suggest basic activities that could prevent the misuse of European subsidies in the future. The aim was achieved via analysis of the operation programme, that ran through the years 2007-2013. It was discovered, that the system was purpose-built so that the local politicians could manipulate with the order of winning projects and thus unfairly distribute the financial funds from the European Union.
Klíčová slova: EU Funds; anti-corruption acitvities; corruption; ROP Severozápad

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Evropská integrace
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů