Vztahy Číny a Izraele v kontextu transferů zbraní a technologií

Autor(ka) práce: Fridrichová, Hana
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Tato práce se zabývá bilaterálními vztahy Čínské lidové republiky a Státu Izrael. Cílem práce je odpovědět na otázku jak transfery zbraní a technologií tyto vztahy ovlivňují. Tuto otázku budeme řešit na pozadí dvou přerušených obchodů na dodávku vojenského materiálu Číně, a to konkrétně systému AWACS Phalcon a modernizace bezpilotních letadel Harpy. Po provedení analýzy bylo zjištěno, že přerušení kontraktů vedlo ke krátkodobému ochlazení vzájemných vztahů a způsobilo, že Izrael přerušil dodávky veškerých zbraní Číně.
Klíčová slova: Čína; Izrael; kontrola exportu; zboží dvojího užití; vojenský materiál; zbraně; bilaterální vztahy; USA
Název práce: The relashionship of China and Israel in context of arms and technology transfers
Autor(ka) práce: Fridrichová, Hana
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
This thesis is focused on the bilateral relationship between The People's Republic of China and the State Israel. The aim of this thesis is to answer the question how arms and technology transfers influence this relationship. This question will be answered at the background of the two cancelled contracts of supply of the military material to China, specifically AWACS Phalcon and modernization of Harpy drones. It has been established after the analysis that the cancellation of the contracts led to short-term cooling of the relationship between both states. One of the outcomes of this incident was also the discontinuation of all arms transfers to China from Israel.
Klíčová slova: Israel; dual-use goods; military material; arms; bilateral relashionship; USA; China; export control

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie