Přístup Švédska k dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Název práce: Přístup Švédska k dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu
Autor(ka) práce: Mamicová, Markéta
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Havlová, Radka
Bakalářská práce se zabývá přístupem Švédského království k dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Švédsko uznalo Palestinu v roce 2014, čímž se stalo první západoevropskou zemí, která tak učinila. Švédská zahraniční politika se navíc aktivně angažovala v blízkovýchodních záležitostech zhruba od 2. poloviny 20. století. Práce si klade za cíl zanalyzovat a kriticky zhodnotit přístup Švédska k blízkovýchodnímu konfliktu. Zároveň odpovídá na dvě výzkumné otázky, a to: Jaká je role a zapojení Švédského království v izraelsko-palestinském konfliktu? Má švédské uznání Palestiny dopad na realizaci dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu?. Text je strukturován do dvou kapitol. První se zabývá vybranými řešeními izraelsko-palestinského konfliktu, s důrazem na jednostátní a dvoustátní řešení. Druhá empirická část zhodnocuje jak historický vývoj bilaterálních vztahů Švédska s Izraelem a Palestinou, tak dopady švédského uznání Palestiny a zapojení švédské rozvojové pomoci v oblasti.
Klíčová slova: dvoustátní řešení; zahraniční politika; izraelsko-palestinský konflikt; Švédsko
Název práce: The Approach of Sweden towards the Two-State Solution to the Israeli-Palestinian Conflict
Autor(ka) práce: Mamicová, Markéta
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Havlová, Radka
This bachelor thesis focuses on an approach of the Kingdom of Sweden towards the two-state solution to the Israeli-Palestinian conflict. Sweden recognized Palestine in 2014, thus it became the first Western European country to do so. In addition, Swedish foreign policy has been actively engaged in Middle Eastern affairs since the 2nd half of the 20th century. The overall purpose of this thesis is to analyze and critically evaluate the approach of Sweden to the Middle East conflict. At the same time, the thesis answers two research questions: What is the role and involvement of the Kingdom of Sweden in the Israeli-Palestinian conflict? Does the Swedish recognition of Palestine have an impact on an implementation of the two-state solution?. The text is divided into 2 chapters. The first one focuses on selected solutions to the Israeli-Palestinian conflict with an emphasis on the one-state and two-state solution. The second part evaluates the historical development of both Sweden-Israel and Sweden-Palestine bilateral relations, the consequences of Swedish recognition of Palestine and the extent of Swedish development aid in the region.
Klíčová slova: two-state solution; Sweden; Israeli-Palestinian conflict; foreign policy

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie