Aktuální problémy konkurenceschopnosti finské ekonomiky

Název práce: Aktuální problémy konkurenceschopnosti finské ekonomiky
Autor(ka) práce: Valevataya, Dziyana
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Antal, Jarolím
Diplomová práce je zaměřena na analýzu národní konkurenceschopnosti Finska v souvislosti s poklesem této země v mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti. Cílem je na základě analýzy ukazatelů cenové a necenové konkurenceschopnosti země určit její aktuální trendy a příčiny jejího poklesu od roku 2007. Diplomová práce se zároveň zabývá makroekonomickým vývojem země od roku 2000 a porovnává před a po krizové období. Zde se pozornost věnuje základním makroekonomickým ukazatelům, zejména přímým zahraničním investicím a zahraničnímu obchodu země, které mají značný vliv na růst produktivity výrobních faktorů.
Klíčová slova: Národní konkurenceschopnost; Finsko; Konkurenceschopnost
Název práce: Current problems of the competitiveness of Finland’s economy
Autor(ka) práce: Valevataya, Dziyana
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Antal, Jarolím
This thesis is focused on the analysis of competitiveness of Finland in relation to a significant decline of this country in various international competitiveness rankings. Aim of the thesis is to identify main problems and reasons of aforementioned decline that started in 2007 based on analysis of cost- and non-cost related factors of country competitiveness. Also, this work focuses on the macroeconomic development of Finland comparing relevant indicators before and after the financial crisis of 2008. The reason of macroeconomic analysis is to determine the impact of the crisis on Finnish economy, particularly trade and foreign investments that have significant infuence on productivity growth.
Klíčová slova: Finland; Country competitiveness; Competitiveness

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod