Současný stav a vývoj platební bilance Německa

Název práce: Současný stav a vývoj platební bilance Německa
Autor(ka) práce: Sova, Ondřej
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Bakalářská práce se zabývá vývojem platební bilance Německa, se zaměřením na tři ekonomicky významná období: mezinárodní systém fixních kurzů, znovusjednocení spolkové republiky a příchod eura. Každá kapitola obsahuje nejprve obecný úvod do problematiky za použití ekonomické teorie. V druhé části je potom uveden detailní rozbor stavu jednotlivých účtů platební bilance, stejně tak jako její celkový vývoj ve sledovaném období ve vztahu k historickým reáliím. První kapitola pojednává o systému mezinárodních fixních měnových kurzů a jevů, které jej provázely. Tato kapitola je poněkud odlišná a zároveň slouží jako obecný teoretický úvod, jejím primárním cílem je objasnění některých relevantních ekonomických fenoménů, jejichž význam přesahuje i do zbylých kapitol. V druhé kapitole jsou nejprve objasněny hospodářské aspekty sjednocení s akcentem na problematiku platů a kapitálu, v navazující části je pak k těmto základům přidána zevrubná analýza ekonomického vývoje ve vztahu k zahraničí. V úvodu třetí kapitoly je popsán vývoj, který ke společné evropské měně vedl, stejně tak, jako makro i mikroekonomické aspekty jejího přijetí. Následuje rozbor vzniku společného měnového prostoru pomocí platební bilance.
Klíčová slova: Platební bilance; Německo; Běžný účet
Název práce: State and development of balance of payments of Germany
Autor(ka) práce: Sova, Ondřej
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
This thesis focuses on development of balance of payments of Germany, especially on three important historical periods: the international fixed exchange rate system, the unification of Germany and the adoption of euro. The first part of every chapter is based mainly on an economic theory and serves as an introduction to the topic at the same time. In the second part there is a detailed analysis of the balance of payments accounts as well as an analysis of the balance of payments in general at the given period of time and in relation to the given historical events. The first chapter revolves around the international fixed exchange rate system and describes related phenomena. This chapter is little bit different and serves mainly as a theoretical introduction designed to clarify some important economic theorems which are relevant to the following chapters as well. The first half of the second chapter consists in economic aspects of the unification and focuses mainly on the problematic of capital and salary level. In the second half there is a detailed analysis of the international economic relations of the country. The introductory part of the third chapter concerns the development that led to the common European currency as well as some important macro and microeconomic aspects of the euro adoption. Finally there is an analysis in terms of balance of payments of the new common currency establishment.
Klíčová slova: Balance of payments; Germany; Current Account

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod