Analýza a implementace CTSports

Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
Jazyk práce: English
The aim and main objective of this Bachelors thesis is to get an academic, as well as a practical insight on how to successfully implement the CT SPORTS application in the German market. In the introduction the reader shall get to know the idea and purpose behind CT SPORTS. The main part of the thesis is divided into a theoretical and a practical part. The theoretical part is aiming to give the reader first relevant insights into the start-up world, its processes and its analytical tools. The second part will be dealing with a relevant market analysis of the German market and the analysis of relevant competencies of CT SPORTS for a successful implementation of CT SPORTS.
Klíčová slova: start-up; mobile application; Entrepreneur; CT SPORTS; Pestel analysis ; German market analysis; Entrepreneurship
Název práce: Analýza a implementace CTSports
Autor(ka) práce: Hargas, Kevin
Vedoucí práce: Štěrbová, Ludmila
Oponenti práce: Halík, Jaroslav
Jazyk práce: English
Cílem a hlavním zaměrem této Bakalářské práce je analýza úspešné implementace aplikace CT SPORTS na trh, a to jak z akademické tak z praktické perspektivy. V úvodní části práce se čtenář seznámí s hlavní myšlenkou a cílem CT SPORTS. Hlavní část studie je potérozdělena do teoretické a praktické části. Cílem části teoretické je představení prostředí start-upů, jejich hlavních procesů a analytických nástrojů. Druhá část se bude zabývat analýzou německaeho trhu a analýzou podstatných kompetenci CT SPORTS za účelem úspěšné realizace CT SPORTS.
Klíčová slova: CT SPORTS; Analýza německého trhu; podnikání; start-up; mobilní aplikace; podnikatel; Pestel analýza

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů