Digitální diplomacie a jednotný vizuální styl státní správy České republiky

Název práce: Digitální diplomacie a jednotný vizuální styl státní správy České republiky
Autor(ka) práce: Gonšenicová, Jana
Vedoucí práce: Mikeš, Jiří
Oponenti práce: Peterková, Jana
Tato diplomová práce se zaměřuje na velmi moderní část veřejné diplomacie a komunikace státu, která se týká digitálních technologií a přenosu informací online pomocí internetových nástrojů. Digitální média jsou v současné době nejefektivnějším způsobem pro všechny státy, jak oslovit širokou veřejnost a budovat tak svoji pozitivní image. Je proto nutné prezentovat národní identitu jako takovou, protože je klíčovým nástrojem pro efektivní zahraniční politiku a dosahování jejích cílů. S identitou se nevyhnutelně pojí i jednotný vizuální styl, který je pro tento účel jedním z nejdůležitějších prostředků. Praktická část práce je věnována problematice jednotného vizuálního stylu státní správy a České republiky v zahraničí. Cílem této diplomové práce je na základě analýzy jednotlivých vizuálních stylů a webových stránek ministerstev poukázat na skutečnost, že se česká digitální diplomacie vyznačuje nízkou mírou strategického přístupu a koordinace. Dále jsou přiložena doplňující doporučení na změny a návrhy vlastních logotypů pro ministerské rezorty a oficiální i turistické logo České republiky.
Klíčová slova: branding; nová veřejná diplomacie; logotyp; logo; ministerstva; státní správa; vizuální komunikace; jednotný vizuální styl; digitální diplomacie; nation branding; image; firemní identita; firemní styl
Název práce: Digital diplomacy and corporate identity of state administration of the Czech Republic
Autor(ka) práce: Gonšenicová, Jana
Vedoucí práce: Mikeš, Jiří
Oponenti práce: Peterková, Jana
This diploma thesis focuses on a very modern part of public diplomacy and state communication concerning digital technologies and online information transmission using Internet tools. Digital media is currently the most effective way for all countries to reach out to the general public and build their positive image. It is therefore necessary to underline the national identity as such, because it is key to effective foreign policy and the achievement of its goals. This is inevitably linked to the corporate identity, which is one of the most important tools for this purpose. The practical part is devoted to issues of corporate identity of the state administration and the Czech Republic abroad. The aim of this diploma thesis is to analyze individual visual styles and websites of ministries to point out that Czech digital diplomacy is characterized by a low level of strategic approach and coordination. Furthermore, there are additional recommendations for changes and proposals of own logotypes for ministerial departments and the official and the tourist logo of the Czech Republic.
Klíčová slova: ministries; corporate style; logotype; logo; government; digital diplomacy; branding; nation branding; image; corporate identity; new public diplomacy; visual communication

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací