Analýza současné opozice v Rusku

Autor(ka) práce: Mašková, Denisa
Vedoucí práce: Dvořáková, Vladimíra
Oponenti práce: Klokava, Anfisa
Práce se zaměřuje na analýzu současné opozice v Rusku. Pozornost se soustředí především na podmínky pro existenci a činnost opozice vytvořené vládní garniturou, včetně účelových proměn platné legislativy a jejím vlivům na stav současné opozice. Dále si práce klade za cíl zmapovat klíčové opoziční subjekty a zjistit, jaký je charakter současné opozice, zda-li nabízí liberálně-demokratickou alternativu k existujícímu režimu či nikoliv. V neposlední řadě práce pomocí výzkumů veřejného mínění zkoumá, zda ve společnosti existuje prostor pro opozici a jak je opozice ve společnosti zakotvena. Práce představuje příspěvek k diskuzi vzhledem k charakteru současného režimu v Rusku a k reálným možnostem jeho změn v blízké budoucnosti, protože pro pochopení systému a jeho fungování je důležitá analýza opozice, jak z hlediska podmínek jejího fungování, tak jejího zakotvení ve společnosti a ideového zaměření.
Klíčová slova: volby; Vladimír Putin; hybridní režim; Rusko; Opozice; politické strany
Název práce: Analysis of the current opposition in Russia
Autor(ka) práce: Mašková, Denisa
Vedoucí práce: Dvořáková, Vladimíra
Oponenti práce: Klokava, Anfisa
The thesis focuses on analysis of the current opposition in Russia. Attention is mainly focused on the conditions for the existence and operation of the opposition created by the government's garniture, including the purposeful changes of the valid legislation and its influence on the state of the present opposition. Furthermore, the work aims to map key opposition parties and find out what the character of the current opposition is, whether it offers a liberal-democratic alternative to the existing regime or not. Last but not least, presented public opinion polls investigate whether there is room for opposition in society and what the society's attitude toward opposition is. This thesis is a contribution to discussion in the context of the nature of the current regime in Russia and the real possibilities for its change in the near future, because analysing the opposition is important for understanding of the system and its functioning, both in terms of conditions for its functioning, its embedding in society and ideological focus.
Klíčová slova: elections; Vladimir Putin; hybrid regime; Russia; Opposition; political parties

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů