Konkurenceschopnost automobilového průmyslu zemí V4

Autor(ka) práce: Frišaufová, Tereza
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Šaroch, Stanislav
Tato diplomová práce se zabývá konkurenceschopností automobilového průmyslu České republiky, Slovenské Republiky, Polska a Maďarska, tedy uskupení zemí V4. Hlavním cílem práce je zhodnotit vzájemnou pozici a identifikovat rozdíly automobilového průmyslu mezi jednotlivými zeměmi V4. Proto se teoretická rovina zabývá vymezením konkurenceschopnosti, jejím měřením, konkurenční výhodou, rolí státu, odvětví a firem a v neposlední řadě vymezením pojmu klastr. Praktická rovina práce pak vymezuje jednotlivé automobilové trhy zemí V4 za pomocí identifikace a rozmístění hlavních výrobců, struktury výroby a hrubé přidané hodnoty. Následně jsou země V4 za pomocí komparativní analýzy zkoumány na vybraných identifikátorech jako je například PZI, export a import, domácí a zahraniční přidaná hodnota, pracovní náklady a mzdy, zaměstnanost, produktivita, celková produkce a její hodnota a obrat, apod.
Klíčová slova: Visegrádská skupina; klastr; konkurenční výhoda; Maďarsko; automobilový průmysl; Česká republika; Polsko; Slovenská republika; konkurenceschopnost; V4
Název práce: The competitiveness of automotive industry of the V4 countries
Autor(ka) práce: Frišaufová, Tereza
Vedoucí práce: Bič, Josef
Oponenti práce: Šaroch, Stanislav
This diploma thesis deals with the competitiveness of automotive industry of the Czech Republic, Slovakia, Poland and Hungary, therefore countries of the V4. The main aim of the thesis is to evaluate the mutual position and to identify differences amongst individual countries of the V4. Thus the theoretical part of the thesis deals with defining concept of competitiveness, its possibilities of measurement, competitive advantages, the role of state, industries and companies, last not least it defines concept of clusters. Furthermore, the practical part of the thesis defines individual automotive markets of the V4 countries throughout dislocation of main producers, structural composition of production and its gross value added. Subsequently, the comparative analyses of the V4 countries is lead with chosen indicators such as FDI, export and import, domestic and foreign value added, labour costs and wages, employment, productivity, production and its value and turnover, etc.
Klíčová slova: competitiveness; Slovak republic; automotive industry; Visegrad Group; Poland; V4; Czech republic; competitive advantage; Hungary; cluster

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů