Postavení firmy VW ve světové ekonomice

Název práce: Postavení firmy VW ve světové ekonomice
Autor(ka) práce: Dohnalová, Barbora
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Žamberský, Pavel
Tato bakalářská práce pojednává o automobilovém průmyslu se zaměřením na firmu Volkswagen Group (AG). V první části je popsán automobilový průmysl, jeho historie a současné trendy a změny v tomto odvětví. Dále je zde rozebrána historie automobilky Volkswagen. Druhá část je zaměřena na koncern Volkswagen Group (AG), konkrétně na postavení této firmy v globální ekonomice a její současný vývoj. Je zde také popsána aféra s emisemi (Dieselgate) společnosti VW z roku 2015. Třetí část se věnuje shrnutí ve formě SWOT analýzy a budoucím perspektivám vývoje firmy. Výsledkem práce by mělo být zhodnocení, zda si firma své postavení stále udržuje či zda došlo k jeho zpochybnění v posledních letech.
Klíčová slova: Volkswagen AG; Volkswagen Group; Dieselgate; emisní aféra; automobilový průmysl; postavení na trhu
Název práce: Volkswagen Group and its market position in global economy
Autor(ka) práce: Dohnalová, Barbora
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Žamberský, Pavel
This bachelor thesis deals with the automotive industry with the main focus on Volkswagen AG. The first chapter discusses history in the automotive industry, new trends and development in this field and history of Volkswagen company. The second chapter analyzes VW from the financial characteristics and deals with its market position. The third chapter is focused on a SWOT analysis of VW Group and next possible developmental trends in the area of automotive production.
Klíčová slova: Dieselgate; Volkswagen AG; emission scandal; automotive industry; market position; Volkswagen Group

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů