Zaměstnávání znevýhodněných osob v ČR a EU

Autor(ka) práce: Knapčoková, Hana
Vedoucí práce: Stříteský, Marek
Oponenti práce: Malinová, Hana
Cílem diplomové práce je předložit návrh na zlepšení a zefektivnění zaměstnávání a podpory zdravotně znevýhodněných osob v České republice. Práce je rozdělena na část teoretickou a praktickou. V teoretické části je rozebrána problematika zaměstnávání znevýhodněných osob na trhu práce jako takových, právní legislativa upravující tuto problematiku, nástroje a podpora zaměstnávání ze strany státu a aktuální situace a problémy trhu práce v České republice. Praktická část obsahuje analýzu zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob v Evropské unii s užším zaměřením na vybrané členské státy. Dále byla provedena dvě dotazníková šetření na straně zaměstnavatelů a samotných zdravotně postižených osob, na jejichž výsledcích a výsledcích přechozích rozborů a analýz je vyvozen závěr a představen návrh na zlepšení aktuální podpory zaměstnanosti zdravotně postižených osob v České republice.
Klíčová slova: zaměstnávání; zdravotně postižení; nezaměstnanost; trh práce
Název práce: Employment of disabled persons in the Czech Republic and European Union
Autor(ka) práce: Knapčoková, Hana
Vedoucí práce: Stříteský, Marek
Oponenti práce: Malinová, Hana
The objective of this thesis is to suggest possible improvements and ways to increase the efficiency of employment support and subsidies for disabled people in the Czech Republic. The thesis is divided into a theoritical and a practical part. The theoretical part focuses on the employment of disadvanatged groups of people in the labour market, legislation adjusting this issue, tools and financial subsidies from the Czech government, as well as the current state and problems of the Czech labour market itself. The practical part contains an employment analysis of disabled persons in the European Union with a closer focus on certain countries. Two surveys were carried out, targeting both employers and disabled employees. Based on the results of the questionnaires, proffessional literature, previous analyses and a comaprison between selected European countries, potential improvements and ideas are suggested to improve the current system of employment and financial subsidies for disabled people in the Czech Republic.
Klíčová slova: unemployment; disabled persons; labour market; employment

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská