Nástrahy sociálního inženýrství, prevence a ochrana

Název práce: Nástrahy sociálního inženýrství, prevence a ochrana
Autor(ka) práce: Rytychová, Jana
Vedoucí práce: Hejda, Jan
Oponenti práce: Syrovátka, Oldřich
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou sociálního inženýrství, a to zejména z pohledu hrozeb, které představuje pro společnosti v dnešní době. Mimo objasnění samotného pojmu má práce také za cíl seznámit s nejběžnějšími nástroji a metodami sociálního inženýrství, s ohledem na rozmach informačních technologií, který pro daný obor představuje zlatý věk. Výstupem mé práce je pak zobecněný manuál pro manažera. Ten bude tvořit základní kámen nastavení informační bezpečnosti a bude pomyslnou protiváhou k identifikovaným hrozbám a také jako možná pomůcka pro školení zaměstnanců.
Klíčová slova: tailgating; kybernetické hrozby; sociotechniky; phishing; pretexting; baiting; penetrační test; informační bezpečnost; Sociální inženýrství
Název práce: The pitfalls of social engineering, prevention and protection
Autor(ka) práce: Rytychová, Jana
Vedoucí práce: Hejda, Jan
Oponenti práce: Syrovátka, Oldřich
This bachelor thesis deals with the issue of social engineering, especially from the point of view of threats, which is present for society today. In addition to clarifying the concept itself, the aim of the thesis is to familiarize itself with the most common tools and methods of social engineering, with respect to expansion of information technologies, which is a golden age for the given branch. The output of this thesis is a general manual for the manager. It will form the cornerstone of information security settings and will be an imaginary counterbalance to identified threats and also as a possible tool for employee training.
Klíčová slova: Information Security; Tailgating; Pretexting; Social Engineering; Sociology; Sociaotechnicks; Baiting; Penetration test; Cyber Threats; Phishing

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu