Původ zboží z celní perspektivy

Název práce: Pôvod tovaru z colnej perspektívy
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa venuje problematike pôvodu tovaru a jeho významu v colníctve a medzinárodnom obchode. Cieľom práce je v ucelenej forme popísať základné princípy či pravidlá pri určovaní pôvodu tovaru. Vedľajším cieľom práce je potvrdiť či vyvrátiť predpoklad, že podvody na pôvode tovaru sa sústreďujú najmä na oblasť nepreferenčného pôvodu. Prvá časť práce vysvetľuje základné pojmy v colníctve. V druhej časti je analyzovaný nepreferenčný a preferenčný pôvod tovaru. Posledné dve časti práce sa zameriavajú na teoretické a praktické aspekty podvodov na pôvode tovaru.
Klíčová slova: preferenčný pôvod; nepreferenčný pôvod; pôvod tovaru; clo; antidumping; Colný kódex Únie; podvod
Název práce: Původ zboží z celní perspektivy
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se věnuje problematice původu zboží a jeho významu v celnictví a mezinárodním obchodě. Cílem práce je v ucelené formě popsat základní principy a pravidla při určování původu zboží. Vedlejším cílem práce je potvrdit nebo vyvrátit předpoklad, že podvody na původu zboží se soustředí především na oblast nepreferenčního původu. První část práce vysvětluje základní pojmy v celnictví. Ve druhé části je analyzován nepreferenční a preferenční původ zboží. Poslední dvě části práce se zaměřují na teoretické a praktické aspekty podvodů na původu zboží.
Klíčová slova: podvod; nepreferenční původ; původ zboží; Celní kodex Unie; antidumping; preferenční původ; clo
Název práce: Origin of Goods (customs)
Jazyk práce: Slovensky
The Master´s thesis deals with origin of goods and its importance in customs and international trade. The main objective of the thesis is to provide a complex summary of principles and rules for determination of origin of goods. A secondary objective of the thesis is to either confirm or rebut the assumption that origin frauds occur mostly in connection with non-preferential origin. The first part explains basic customs terms. The second part analyses non-preferential and preferential origin of goods. Last two parts focus on theoretical and practical aspects of origin frauds.
Klíčová slova: non-preferential origin; preferential origin; customs duty; Union Customs Code; origin of goods; fraud; antidumping

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská