Příležitosti a rizika fungování multilevel marketingu v ČR

Název práce: Příležitosti a rizika fungování multilevel marketingu v ČR
Autor(ka) práce: Hašková, Lenka
Vedoucí práce: Halík, Jaroslav
Oponenti práce: Štencelová, Jana
V první části bakalářské práce je představen model obchodního podnikání multilevel marketing (známý také pod zkratkou MLM). V této části práce uvedu charakteristiku, vznik a historický vývoj multilevel marketingu, dále zmíním firmy, které byly průkopníky v tomto oboru v České republice a staly se díky tomu modelu úspěšné. Objasním rozdíly mezi zákonným MLM a jeho nezákonnými napodobeninami MLM a popíšu osobní prodej jako jeho nedílnou součást. Ve druhé části uvedu praktický příklad úspěšné americké společnosti Mary Kay, která je známá v kosmetickém průmyslu a její podnikání je založené na multilevel marketingu. Moji snahou bude společnost podrobně popsat a vysvětlit jak samotná společnost funguje a jaké jsou její hlavní motta a principy, sama jsem se před dvěma lety stala jednou z nezávislých kosmetických poradkyň a tak se domnívám, že pro tuto práci mám vhodné předpoklady a mohu čtenáře blíže a pravdivě seznámit s jejím chodem. V závěrečné části nastíním příležitosti podnikání v MLM, jeho výhody a nevýhody, jakým způsobem si vybírat MLM firmu, na jaké informace se zaměřit předtím, než se rozhodnu s ní podnikat a na závěr shrnu své poznatky.
Klíčová slova: osobní prodej; May Kay; multilevel marketing
Název práce: Opportunities and risks of multi-level marketing in the Czech republic
Autor(ka) práce: Hašková, Lenka
Vedoucí práce: Halík, Jaroslav
Oponenti práce: Štencelová, Jana
This paper presents the model of the business called Multilevel Marketing that is known as MLM. In the first part there is the characterization, the origin and historical development of Multilevel Marketing. The companies that became pioneers in this branch in The Czech Republic and became successful thanks to this model of the business are also mentioned in the first part of the paper. The differences between pyramid, non-ethical and illegal Multilevel Marketing are also contained in this part as well as personal sale as a main tool of MLM. The second part of the paper shows the practical example of the successful American company Mary Kay, which is well-known in cosmetic industry. The business of this company is based on Multilevel Marketing. The Mary Kay is described in detail in the second part including its operation, main principles and mottos. I believe that I have good preconditions of the description of this company as one of its advisors. I am able to meet readers truthfully with running of Mary Kay. The very last part of the paper describes business opportunities at Multilevel Marketing, their advantages and disadvantages, the ways of choice of Multilevel Marketing company and the information that helps to decide whether to start doing business with these companies or not. Finally, the findings will be summarised at the end of the paper.
Klíčová slova: multilevel marketing; Mary Kay; direct sale

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod