Marketingová komunikace mladých bank na českém trhu

Název práce: Marketingová komunikace mladých bank na českém trhu
Autor(ka) práce: Tuček, Daniel
Vedoucí práce: Khelerová, Vladimíra
Oponenti práce: Vojtíšek, Zdeněk
Diplomová práce se zabývá analýzou marketingové komunikace mladých nízkonákladových bank, které svým příchodem na český trh způsobily revoluci nejenom v poplatkové sféře. Mezi vybrané mladé banky se řadí organizační složka polské banky mBank, ryze česká Fio banka, Air Bank, která spadá pod finanční skupinu PPF Petra Kellnera a Equa bank, která v současnosti patří mezi nejrychleji rostoucí banky na českém trhu. V teoretické části se práce věnuje marketingovému mixu zboží, služeb a vymezení specifických vlastností bankovního sektoru. Následně se zaměřuje na komunikační modely a vymezení marketingového komunikačního mixu. Praktická část práce nejprve předkládá historické souvislosti v českém bankovním sektoru, komentuje vstup na trh jednotlivých společností a prezentuje aktuální situaci. Další kapitola se zabývá marketingovou komunikací vybraných bank, kde se práce soustředí na prostředí obchodních míst, zpracování reklamních spotů a komunikaci na webových stránkách a sociálních sítích. Prostřednictvím dotazníkového šetření se autor snaží zjistit určité trendy v chování účastníků na finančních trzích a zhodnotit, jaké segmenty oslovit, jaké výhody a benefity finančních produktů jim předkládat a jakými komunikačními kanály by je banky měly oslovovat. Na základě těchto výsledků práce navrhuje určitá doporučení, které by měly upevnit pozice jednotlivých bank na českém trhu.
Klíčová slova: marketingová komunikace; specifika bankovního sektoru; služby; marketingový mix; komunikační mix; Air Bank; Fio banka; mBank; Equa bank; mladé banky
Název práce: Marketing Communication of Young Banks on the Czech Market
Autor(ka) práce: Tuček, Daniel
Vedoucí práce: Khelerová, Vladimíra
Oponenti práce: Vojtíšek, Zdeněk
The diploma thesis deals with the analysis of marketing communication of young low-cost banks, which, due to their entry into the Czech market, caused revolution not only in the sphere of the bank fees. Among the selected young banks are the organizational unit of the Polish bank mBank, the purely Czech Fio Bank, Air Bank, which is part of the PPF financial group of Petr Kellner and Equa Bank, which is currently one of the fastest growing banks in the Czech market. The theoretical part deals with the marketing mix of goods, services and defining the specific features of the banking sector. Consequently, it focuses on communication models and the definition of a marketing communication mix. The practical part of the thesis first presents the historical context in the Czech banking sector, comments on the entry into the market of individual companies and presents the current situation. Another chapter deals with the marketing communication of selected banks, where the thesis focuses on the environment of business places, processing of advertising spots and communication on websites and social networks. Through a questionnaire survey, the author tries to find out some trends in the behavior of financial market participants and assess which segments to address, what advantages and benefits of financial products to prefer and by which communication channels should clients be addressed by banks. On the basis of these results, it proposes some recommendations that should strengthen the positions of individual banks in the Czech market.
Klíčová slova: communication mix; marketing communication; specifics of banking industry; services; marketing mix; young banks; Equa bank; Air Bank; Fio banka; mBank

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací