Islámská revoluce v Íránu - k lepšímu nebo k horšímu?

Název práce: The Iranian Islamic Revolution: For better or for worse?
Autor(ka) práce: Zadeh, Jana
Vedoucí práce: Lisa, Aleš
Oponenti práce: Prorok, Vladimír
Jazyk práce: English
The thesis focuses on the Islamic Revolution of Iran by a comparative analysis of the monarchy regimes before and after the Islamic Revolution of 1979. Although there is little doubt that the transformation of Imperial Iran to the Islamic Republic has played a vital catalyst in redrawing the "greater" Middle Eastern geopolitics ever since this thesis aims to compare the historical development of Iran during the monarchy and the effect of the revolutionary institutions brought on the Iranian society. Despite the extensive amount of resources used in this thesis being both from Iran and abroad, the author has made every effort to reduce the effects of the influences whether from the overzealous defenders of monarchy or the die-hard revolutionaries to a bare minimum and allow the facts on their own to project the picture through an objective lens. The goal of the thesis is for the objective research and comparison to try and provide a factual answer to the million-dollar question, whether the revolution was for better or for worse.
Klíčová slova: Pahlavi; Persia; Khomeini; theocracy; Islam; Revolution; Iran; Islamic Republic of Iran
Název práce: Islámská revoluce v Íránu - k lepšímu nebo k horšímu?
Autor(ka) práce: Zadeh, Jana
Vedoucí práce: Lisa, Aleš
Oponenti práce: Prorok, Vladimír
Jazyk práce: English
Práce se zabývá íránskou islámskou revolucí a komparativní analýzou režimů před a po revoluci, srovnává historický vývoj a vliv revolučních změn na společnost. I když není pochyb o tom, že transformace imperiální Persie v Islámskou republiku sehrála důležitou roli v překreslení geopolitické mapy širšího Blízkého východu, cílem této práce je porovnat historický vývoj Íránu během monarchie a vliv revolučních orgánů na íránskou společnost. Přes rozsáhlé množství použitých zdrojů z Íránu i zahraničí, autorka učinila veškerou snahu ke snížení účinků vlivů ať už horlivých zastánců monarchie nebo skalních revolucionářů na minimum, a umožnila faktům samotným promítnout objektivní obrázek. Cílem práce je po objektivním srovnání fakticky odpovědět na otázku, zda revoluce vedla k lepšímu či horšímu.
Klíčová slova: Islám; Írán; Íránská islámská republika; teokracie; Chomejní; Persie; Pahlavi; revoluce

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů