Hodnocení nákladové efektivity NOAC v indikaci atriální fibrilace

Název práce: Hodnocení nákladové efektivity NOAC v indikaci atriální fibrilace
Autor(ka) práce: Vothová, Petra
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Pažitný, Peter
V diplomové práci se v teoretické části zabývám onemocněním atriální fibrilace. Dále se věnuji managementu léčby atriální fibrilace. V práci objasňuji základní prin-cipy farmakoekonomického hodnocení v České republice, na základě jakých zákonů jsou tyto farmakologické intervence hodnoceny a kdo se jimi v České republice za-bývá. V práci uvádím členění nákladů, a jaké jsou nejčastěji používané farmakoekonomické analýzy. V praktické části pak provedu aplikaci teoretických poznatků. Cost utility analýzu jsem vypracovala na základě dostupné klinické evi-dence - randomizovaných klinických studií ARISTOTLE (Granger, 2011), RE-LY (Connolly, 2009), ROCKET AF (Patel, 2011). Provedla jsem nepřímé srovnání celko-vého přínosu jednotlivých léčivých látek NOAC. V základním scénáři jsem vypočítala QALY pro hodnocení přínosů účinnost, bezpečnost a snížení mortality. Zabývala jsem se také scénářem nežádoucího účinku krvácivosti. Největší přínos ICER do systému veřejné zdravotní péče prokázala v obou scénářích účinná látka apixaban. Výsledky jsem doplnila a potvrdila klinickými výsledky recentní, robust-ní, retrospektivní studie kliniky Mayo (Yao, 2016).
Klíčová slova: ICER; Cost utility analýza; NOAC; farmakoekonomika; atriální fibrilace; CUA; QALY
Název práce: Evaluation of cost effectiveness of NOAC (New Oral AntiCoagulants) in the indication of atrial fibrillation
Autor(ka) práce: Vothová, Petra
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Pažitný, Peter
In my thesis, in the theoretical part I deal with atrial fibrillation. I also deal with management of atrial fibrillation treatment. In the paper I explain the basic principles of pharmaco-economic evaluation in the Czech Republic, on the basis of which laws these pharmacological interventions are evaluated and who are in the Czech Republic. In the work I present cost breakdown and what are the most commonly used pharmaco-economic analyzes. In the practical part I will apply the theoretical knowledge. I have developed cost utility analysis based on available clinical evidence - randomized clinical trials ARISTOTLE (Granger, 2011), RE-LY (Connolly, 2009), ROCKET AF (Patel, 2011). I made an indirect comparison of the total benefits of NOACs. In the baseline scenario, I have calculated QALY to evaluate the benefits of effectiveness, safety and reduction of mortality. I have also dealt with a bleeding-related scenario. The ICER's greatest contribution to the public healthcare system has shown the active substance apixaban in both scenarios. I added the results and confirmed the clinical results of a recent, robust, retrospective study by Mayo Clinic (Yao, 2016).
Klíčová slova: NOAC; atrial fibrilation; pharmacoeconomy; QALY; cost utility analysis; CUA; ICER

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu