Způsob zajištění vysoké dostupnosti u vybraných databázových systémů

Název práce: Způsob zajištění vysoké dostupnosti u vybraných databázových systémů
Autor(ka) práce: Tlustý, Jan
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
Cílem této bakalářské práce je vymezení pojmu vysoké dostupnosti, definování kritérií pro hodnocení dostupnosti a porovnání vybraných technických způsobů jejího dosažení na vybraných open source databázových systémech. V první části je kromě dvou vybraných definic vysoké dostupnosti také popsáno několik důvodů pro její zavádění do podnikových systémů. Je uveden vztah pro výpočet dostupnosti, veličiny, s nimiž se při výpočtu pracuje, a několik měřitelných ukazatelů, s jejichž pomocí lze jednotlivá technická řešení porovnávat. V další části jsou obecně popsány některé vlastnosti vybraných databázových systémů týkající se možnosti implementace vysoce dostupných konfigurací. Dále jsou popsány konkrétní vysoce dostupné konfigurace, které jsou následně otestovány na virtuálních serverech a porovnány podle dříve stanovených kritérií.
Klíčová slova: PostgreSQL; MySQL; Vagrant; databázový systém; databáze; vysoká dostupnost; Pacemaker
Název práce: Ways of achieving high availability with selected database systems
Autor(ka) práce: Tlustý, Jan
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
The aim of this bachelor thesis is to define the term high availability and set criteria for evaluating availability and comparing technical ways of achieving thereof with selected open source database systems. In the first part of the thesis, two definitions of high availability are presented along with several reasons for implementing highly available solutions in business information systems. They are followed by the formula for calculating availability and several metrics which can be used to compare individual highly available configurations. In the following part, general features of the selected database systems are described regarding the possibility of implementing highly available configurations and specific highly available configurations are described and tested on virtual servers for the criteria specified earlier.
Klíčová slova: Pacemaker; PostgreSQL; high availability; MySQL; database system; database; Vagrant

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky