Nezaměstnanost ve Středočeském kraji

Autor(ka) práce: Havlíček, Robin
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Adámek, Petr
Předkládaná bakalářská práce se zabývá analýzou trhu práce ve Středočeském kraji se zaměřením na nezaměstnanost v letech 2008 - 2016. Dále se zaměřuje na jednotlivé nástroje aktivní politiky zaměstnanosti využívané v tomto kraji a jejich následné zhodnocení z pohledu vynaložených nákladů a počtu vytvořených míst. Cílem práce je analýza vývojových tendencí struktury uchazečů o zaměstnání u jednotlivých ohrožených skupin na trhu práce. Teoretická část je věnována vymezení základních pojmů z oblasti trhu práce, nezaměstnanosti a politiky zaměstnanosti, které jsou nezbytné pro pochopení celé problematiky praktické části. I přes pokles podílu nezaměstnaných v posledních letech se nedaří snižovat počty uchazečů o zaměstnání v určitých skupinách a jejich počet naopak roste. Nejvýznamnějším problémem v kraji je boj Úřadu práce s dlouhodobou nezaměstnaností, kde počty evidovaných uchazečů v této kategorii dlouhodobě rostou. Nejvyužívanějšími nástroji aktivní politiky zaměstnanosti se ukazují být veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa a rekvalifikace. Právě rekvalifikace vykázaly nejnižší náklady a bylo díky nim podpořeno nejvíce uchazečů v celém sledovaném období.
Klíčová slova: Středočeský kraj; nezaměstnanost; trh práce; politika zaměstnanosti
Název práce: Unemployment in Central Bohemia
Autor(ka) práce: Havlíček, Robin
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Adámek, Petr
This bachelor thesis deals with labor market analysis in the Central Bohemian Region focusing on unemployment in 2008 - 2016. It also focuses on the various instruments of the active employment policy used in this region and their subsequent evaluation from the point of view of costs incurred and the number of job positions created. The aim of the thesis is to evaluate the development tendencies of the structure of job applicants in various groups at risk in the labor market. The theoretical part is devoted to defining the basic concepts of labor market, unemployment and employment policies, which are necessary for understanding the whole issue of the practical part. Despite the decline in the share of the unemployed in recent years, the number of job applicants in certain groups is failing to decrease and their number increases. The most significant problem in the region is the struggle of the Labor Office with long-term unemployment, where the number of registered applicants in this category has been growing for a long time. The most used tools of active employment policy are community work, socially meaningful jobs and retraining. Just retraining showed the lowest costs and they supported the highest number of candidates throughout the reporting period.
Klíčová slova: employment policy; unemployment; labour market; Central Bohemia

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská