Porovnání vybraných databázových systémů

Název práce: Porovnání vybraných databázových systémů
Autor(ka) práce: Fiala, Adam
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
Tato bakalářská práce se zabývá komparací významných open source a proprietárních databázových systémů dle předem zvolených kritérií a upozorňuje tak na silné a slabé stránky, kterými jednotlivé systémy disponují. Pozornost je věnována vlastnostem, které při výběru databázové platformy mohou hrát důležitou roli.V první části bakalářské práce jsou vysvětleny pojmy spjaté s problematikou databází. Dále jsou popsány kategorie softwaru, do kterých jednotlivé systémy spadají a s nimi související druhy licencí. Následuje zmapování trhu databázových systémů, na které navazuje představení vybraných produktů.Druhá část bakalářské práce je určena výběru kritérii, na základě kterých jsou systémy porovnány. Závěrem je provedeno shrnutí dosažených výsledků, které mohou sloužit jako zdroj informací při výběru databázové platformy.
Klíčová slova: systém řízení báze dat; Oracle; PostgreSQL; MySQL; DBMS; relační databáze; databáze; Microsoft SQL Server
Název práce: Comparison of selected database systems
Autor(ka) práce: Fiala, Adam
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
This bachelor thesis is based on comparison of popular open source and proprietary database systems. The criteria were preselected in advance and highlight the strengths and weaknesses of each defined system. In addition to that, this thesis is focused on the characteristics which are playing an important role and might be significant for database selection.First part of the work is dedicated to database problematic concepts and various software categories where each individual system belongs along with the associated types of licenses. This thesis is also providing an overview of market analysis that is followed by introduction of selected products.Second part of the work is mainly focused on criteria selection and actual comparison. As a conclusion, an overview summary of results are gathered which can serve as an important information for selecting the right database management system.
Klíčová slova: DBMS; relational database; database management system; Microsoft SQL Server; Oracle; database; MySQL; PostgreSQL

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky