Hodnocení efektivnosti nasázení samoobslužného BI v malém a středním podnikání

Název práce: Hodnocení efektivnosti nasázení samoobslužného BI v malém a středním podnikání
Autor(ka) práce: Aleinikova, Aleksandra
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Fortinová, Jana
Hlavním cílem této bakalářské práce je hodnocení efektivnosti implementace samoobslužného Business Intelligence(SS BI) v malém a středním podnikání (MSP). Pro dosažení stanoveného cíle je potřeba definovat podstatu Business Intelligence(BI) a self-service BI, zhodnotit stav MSP ve vztahu k BI a ukázat možnosti samoobslužného BI na přikladu společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem kysaných mléčných produktů. Teoretická část práce obsahuje kapitoly, věnované oblasti BI a SS BI a definici malého a středního podnikání. Praktická část je věnovaná popisu malé společnosti Lakto a návrhu prototypního samoobslužného BI v této společnosti. Dále, v praktické časti, jsou ukázány výsledky vizualizace v nástroji Qlik Sense Desktop. Přínosem práce je výsledné posouzení výhod nasazení samoobslužného BI v malém a středním podnikání.
Klíčová slova: dimenzionální modelování; Samoobslužný Business Intelligence,; Balance Scorecard; malé a střední podnikání; Qlik Sense Desktop
Název práce: Evaluation of efficiency of self-service BI implementation in small and medium-sized enterprises
Autor(ka) práce: Aleinikova, Aleksandra
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Fortinová, Jana
The main goal of this Bachelor thesis is to evaluate the efficiency of implementation of self-service Business Intelligence (SS BI) in small and medium-sized enterprises (SME). To achieve this goal it is necessary to define essences of BI and SS BI, evaluate the relation between SME and BI, and assess possibilities of SS BI in case of enterprise, which specializes on fermented milk products. The theoretical part of this thesis explains methodology behind BI and SS BI, and emphasizes the definition of SME. The practical part provides the description of the small enterprise called Lakto and analyses the implementation of the prototype of SS BI solution in this company. In addition, the practical part provides visualization of results using Qlik Sense Desktop tool. The main contribution of this thesis is assessment of self-service BI implementation in SME and discussion of its main benefits.
Klíčová slova: Qlik Sense Desktop; dimensional modeling; small and medium-sized enterprises; Self-service BI; Balance Scorecard

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky