Zařazování matematických výrazů do webových stránek

Název práce: Zařazování matematických výrazů do webových stránek
Autor(ka) práce: Šímová, Hana
Vedoucí práce: Kosek, Jiří
Oponenti práce: Sklenák, Vilém
Tato práce zhodnocuje současný stav zobrazování matematických výrazů do webových stránek. Zjišťuje jazyky použitelné pro zobrazování matematických výrazů na webových stránkách. Cílem je zjistit jednotlivé způsoby jakými se dají matematické výrazy na web zadávat. Dále se zabývá zjištěním výhod a nevýhod jednotlivých způsobů vkládání a jednotlivých jazyků. Práce se zabývá porovnáním jednotlivých způsobů z pohledu rychlosti načítání, vzhledu vykreslení a použitelnosti při přenášení do jiných prostředí, než je webová stránka. Zabývá se také vkládáním matematiky do webových stránek pro uživatele, kteří neovládají ani jeden z nalezených jazyků.
Klíčová slova: MathML; KaTeX; ASCIIMath; matematika; LaTeX; web
Název práce: Inserting mathematical expressions into web pages
Autor(ka) práce: Šímová, Hana
Vedoucí práce: Kosek, Jiří
Oponenti práce: Sklenák, Vilém
This paper explores the current state of display of mathematical expressions on web pages. Identifies the languages that can be used to display mathematical expressions on webpages. The goal is to find out the ways in which mathematical expressions can be entered on the web. It also deals with the identification of advantages and disadvantages of individual insertion methods and individual languages. The thesis deals with the comparison of individual ways from the point of view of load speed, rendering appearance and usability when transferring to an environment other than web site. It also deals with inserting math into web pages for users who do not have knowledge of any of the languages.
Klíčová slova: matematika; MathML; KaTeX; ASCIIMath; LaTeX; web

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačního a znalostního inženýrství